Lampki nocne – jak wybrać idealne oświetlenie do sypialni?

Wnętrza Data publikacji: 14 kwietnia 2023

Oświetlenie w sypialni odgrywa olbrzymią rolę. Z jednej strony zapewnia wygodę i komfort przemieszczania się lub wykonywania rozmaitych czynności. Z drugiej pozwala zbudować przytulny klimat, sprzyjający rekreacji i wypoczynkowi. Dla uzyskania takiego efektu trzeba postawić nie tylko na lampy główne, ale też mniejsze produkty, jak choćby praktyczne lampki nocne.

Do czego przydają się lampki nocne? Czym się kierować podczas poszukiwań idealnego modelu? Kilka wskazówek przekażemy poniżej.

Lampka nocna – do czego się jej używa?

Lampki nocne to jeden ze standardowych elementów praktycznego systemu oświetleniowego. Pełnią w pomieszczeniu mocno zróżnicowane zadania. Z jednej strony to bowiem wygodne oświetlenie zadaniowe, które pozwala przyjemnie zagłębić się w lekturze tuż przed snem. Dzięki nim można też bezpiecznie przemieszczać się nocą we wnętrzu, bez konieczności włączania mocniejszego oświetlenia głównego, łatwo oślepiającego oczy nawykłe do ciemności.

W końcu lampki nocne dopełniają aranżację pod względem wizualnym, a także dostarczają przyjemne i nastrojowe oświetlenie boczne, które wspomaga główną lampę, ale bywa też stosowane niezależnie do zbudowania atmosfery sprzyjającej rekreacji i wyciszeniu wieczorową porą.

Różne rodzaje produktów oświetleniowych w roli lampki nocnej

Jakie lampy wybrać do sypialni? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i dostępnego miejsca. Najczęściej wykorzystuje się praktyczne modele stołowe, ustawiane na szafkach nocnych po obu stronach łóżka. Jeśli jednak nie dysponuje się wystarczającą przestrzenią, można zamiast nich wykorzystać praktyczne kinkiety, najlepiej z ruchomym ramieniem i opcją regulowania kąta świecenia, co ułatwia doświetlenie wybranych stref.

Czy da się użyć w roli lampek nocnych innych produktów? Przydatne bywają modele podłogowe, a nawet oprawy wiszące. Trzeba tylko dopasować je do całego systemu oświetleniowego oraz wystroju wnętrza. Spory wybór mocno zróżnicowanych produktów pod względem funkcjonalnym i estetycznym oferuje choćby sklep z lampami LightPlus.

Jak wybrać idealną lampkę nocną?

Czym się kierować podczas poszukiwań lampki nocnej? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wysokość konkretnej oprawy. Dolna krawędź osłony źródła światła powinna znaleźć się poniżej linii wzroku osoby siedzącej na łóżku. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko oślepienia. Dobrym rozwiązaniem są modele ze szklanymi kloszami lub płóciennymi abażurami z materiałów mocno rozpraszających światło, co daje komfort widzenia i buduje przyjemny klimat w pomieszczeniu.

Nie zapominajmy też o źródłach światła. Najlepiej wybrać energooszczędne produkty LED (ok. 200-300 lumenów), by zapewnić wystarczającą jasność i wygodę o każdej porze dnia lub nocy. Ciekawą opcją są modele wyposażone w żarówki LED RGB, które pozwalają na zmianę parametrów w zależności od potrzeb. Można modyfikować natężenie światła, jego temperaturę barwową, a nawet kolor, by zawsze idealnie dopasować oświetlenie do konkretnych okoliczności.

Różne style lampek nocnych – modne rozwiązania do efektownych wnętrz

Lampki nocne powinny współgrać wizualnie z pozostałymi elementami systemu oświetleniowego i całego wyposażenia. Na szczęście bez trudu da się znaleźć ciekawe rozwiązania, utrzymane we wszystkich modnych tendencjach.

Zwolennicy prostoty i minimalizmu mogą postawić na modele metalowe ze szklanymi kloszami, o wyrazistej i syntetycznej bryle geometrycznej. Dla miłośników nurtów skandynawskich i boho dobrą opcją będą lampy drewniane z tekstylnymi, jednobarwnymi abażurami o cylindrycznej lub prostopadłościennej formie. Do sypialni glamour można natomiast wybrać dekoracyjne oprawy metalowe, o mocno wypolerowanej powierzchni w odcieniu srebra lub złota. W pomieszczeniach industrialnych natomiast ciekawie prezentują się ascetyczne konstrukcje metalowe, w których źródła światła osłaniają co najwyżej cienkie siateczki.

Efektowne i praktyczne oświetlenie sypialni

Nowoczesne lampki nocne zapewniają komfort, a także stanowią stylową dekorację przestrzeni. Uznaje się je za jeden z kluczowych elementów systemu oświetleniowego do sypialni. Jeśli zatem zależy nam na wygodzie, warto wprowadzić do swojej sypialni odpowiednia lampkę – praktyczną, energooszczędną, w ulubionym stylu, by dopełnić wyposażenie i stworzyć idealne warunki do wypoczynku.

Podobne artykuły