Okno w garderobie – czy takie rozwiązanie ma sens?

Wnętrza Data publikacji: 13 maja 2018 / Aktualizacja: 2022-10-20

Czy warto mieć okno w garderobie? Czy posiadanie okna w garderobie ma swoje praktyczne zastosowanie? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które zadaje sobie niemała liczba osób. Garderoba jest miejscem, w którym przechowujemy ubrania i często też przebieramy się. Czy więc okno w tym miejscu jest dobrym pomysłem?

Okno w garderobie

Jednym z pierwszych argumentów, który pojawia nam się podczas zastanawiania się nad oknem w garderobie jest kwestia intymności. W miejscu, w którym przebieramy się okno mogłoby ograniczać w nas poczucie intymnej przestrzeni, w której swobodnie możemy się przebrać. Jednak okna w każdym przypadku można zasłonić stosując wiele różnych rozwiązań, które dostępne są na rynku. Dlatego kwestia intymności jest problemem, który bardzo łatwo możemy rozwiązać i wydaje się to być jedynym minusem posiadania okna w garderobie. Problem też jest trochę mniejszy gdy mamy do czynienia z oknem dachowym.

Rozwiązanie to jednak ma dużo więcej zalet niż by nam mogło się wydawać. Zacznijmy od oświetlenia. Sztuczne oświetlenie nigdy nie da nam tak dobrego obrazu doboru kolorów naszej garderoby jak światło dzienne. Dlatego jeśli chcemy sprawdzić jak dokładnie będą prezentowały się nasze kreacje w świetle dziennym to posiadanie okna nam to umożliwi.

Po drugie warto od czasu do czasu przewietrzyć garderobę co również dobrze odbije się na naszych ubraniach i ich świeżości. W tym przypadku okno również okaże się bardzo praktycznym dodatkiem w takim pomieszczeniu. Wystarczy je otworzyć aby wpuścić świeże powietrze, a otwierając drzwi i okno w sypialni możemy wytworzyć przeciąg, który jeszcze lepiej odświeży pomieszczenie.

Trochę inaczej sytuacja wygląda gdy garderoba jest mała i nie pełni funkcji przebieralni. Wtedy potraktować można ją jak duża szafę, a w takim przypadku okno nie jest już tak potrzebne i jedynie zabiera cenne miejsce, które moglibyśmy poświęcić na wieszaki czy półki. W takim wypadku warto przewidzieć w garderobie wentylację, która będzie dbała o świeżość ubrań i poziom wilgotności w tym pomieszczeniu. Jeśli więc decydujecie się na garderobę bez okna od razu przemyślcie podcięcie drzwi (tak jak w łazience) oraz kratkę wentylacyjną oraz osobny kanał wentylacyjny. Nie chcielibyśmy bowiem aby do garderoby trafiły zanieczyszczenia wywiane z innych pomieszczeń w domu. Mogłyby zniszczyć nasze ubrania. Brak wentylacji natomiast mógłby spowodować rozwój pleśni i niemiłego zapachu stęchlizny

Zobacz również: Mieszkanie w stylu nowoczesnym. Jak je zaaranżować?

Problemem posiadania okna w garderobie jest też to, że ubrania szybciej się kurzą i potwierdza to wiele osób, które takie rozwiązanie posiadają. Minusem jest też to, że słońce padające na kolory sprawia, że te płowieją. Dlatego w garderobie z oknem należy dobrze przemyśleć rozmieszczenie szaf i półek tak by te najbardziej newralgiczne punkty nie były narażone na promienie słoneczne.

Jak widać rozwiązanie to ma zarówno plusy jak i minusy. Dlatego najlepiej jest dostosować garderobę do własnych potrzeb i predyspozycji. W końcu to nasza garderoba i my mamy być z niej zadowoleni. My jesteśmy zdania, że okno w garderobie jest praktycznym rozwiązaniem z kilku względów:

  1. pozwala wietrzyć pomieszczenie i ubrania
  2. zapewnia dostęp naturalnego światła
  3. nie trzeba planować wentylacji

Dlatego wbrew pozorom takie jedno okno rozwiązuje więcej problemów niż je tworzy. Jednak ostateczny wybór pozostawiamy oczywiście Wam.

Podobne artykuły