Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Gadżety Data publikacji: 06 kwietnia 2022

Utrzymanie domu lub mieszkania w czystości jest ważne chyba dla każdego. Nikt nie chce mieszkać w zabrudzonym mieszkaniu, a tym bardziej przyjmować w nim gości. Nie można zatem się dziwić, że niejedna osoba szuka skutecznych sposobów na to, aby wyczyścić mieszkanie na błysk. Jednym z takich sposobów jest zastosowanie myjki ciśnieniowej. To uniwersalne urządzenie, które nie tylko pozwoli na dokładne umycie powierzchni i sprzętów w domu, ale pomoże w wysprzątaniu samochodu czy ogrodu. Na rynku dostępne są różne modele myjek ciśnieniowych. Czym się kierować, wybierając tę konkretną?

Czym jest myjka ciśnieniowa?

Myjka ciśnieniowa to nowoczesne urządzenie służące do mycia różnego rodzaju powierzchni. Jej najważniejszym elementem jest pompa, dzięki której woda ściąga ciśnienie właściwe do czyszczenia powierzchni. Najpowszechniej stosowane ją pompy kompozytowe lub aluminiowe. Z jednej strony urządzenia znajduje się wąż, który podłączony jest do zbiornika z wodą. Sama woda pompowana jest przewodem do pistoletu. Stosowane dziś najczęściej myjki ciśnieniowe zasilane są bądź elektrycznie, bądź bateryjnie. Zapewnia to mobilność i cichą pracę urządzenia. Myjka ciśnieniowa działa dzięki wytwarzanemu ciśnieniu wody. Pompa pobiera wodę wężem zasysającym i zwiększa jej ciśnienie. Następnie pod wpływem wytworzonego ciśnienia woda doprowadzana jest do pistoletu i po jego naciśnięciu uwalniana jest na zewnątrz. Dzięki wysokiemu ciśnieniu woda skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia. Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele tego urządzenia. Dziś najczęściej jednak wybierana jest myjka Karcher.

Czym kierować się, wybierając myjkę ciśnieniową?

Wybierając konkretny model myjki ciśnieniowej, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Po pierwsze, jest to ciśnienie. W przypadku domowej myjki ciśnieniowej wynosić powinno ono od 50 do 200 barów. Drugim ważnym elementem jest wydajność tłuczenia. Kupując myjkę ciśnieniową do domowego zastosowania, warto postawić na model z wydajnością w granicy 350 l/h. Oczywiście im wyższa jest wydajność, tym efektywniejsza jest praca urządzenia. Po trzecie, uwagę zwrócić należy na wydajność powierzchniową. Parametr ten określa, jak dużą powierzchnię można umyć za pomocą urządzenia w przeciągu godziny. Kolejny element to moc przyłącza. Do użytku domowej wystarczy myjka ciśnieniowa z mocą przyłączenia 1600 W. Pod tym kątem dobrze sprawdzi się myjka ciśnieniowa Karcher K3. Na koniec ważne są jeszcze takie elementy jak waga urządzenia, długość węża oraz dodatkowe akcesoria. Jeśli chodzi o wagę, to im jest ona mniejsza, tym lepiej. Z lżejszego urządzenia łatwiej jest korzystać. Długość węża dopasowana powinna być do wielkości powierzchni, jaką zamierza się czyścić. Z kolei, jeśli chodzi o dodatkowe akcesoria, to warto postawić na taki model, do którego dołączone są dodatkowe końcówki, dzięki którym będzie można dotrzeć w miejsca trudno dostępne.

Dlaczego warto kupić myjkę ciśnieniową?

Z korzystaniem z myjki ciśnieniowej wiąże się wiele konkretnych zalet. Przede wszystkim nie ma już konieczności szorowania czyszczonych powierzchni i stosowania detergentów czyszczących. Nie bez znaczenia jest również to, że myjka jest urządzeniem uniwersalnym, którym umyć można podłogi, meble, samochód, motocykl, rower, narzędzia, a do tego sprawdzi się także przy pracach porządkowych na tarasie i w ogrodzie. Ważne jest jednak, aby zakupić urządzenie naprawdę wysokiej klasy. Dobrym przykładem może być tu myjka Karcher K7 z nowoczesnym silnikiem i systemem chłodzenia wodą.

Podobne artykuły