Drewno to jedno z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w branży budowniczej. Dzięki swoim właściwościom nie tylko ułatwia proces konstrukcji, ale zapewnia także wiele korzyści podczas użytkowania budynku. Co warto wiedzieć o drewnie w budownictwie? Odpowiadamy.
Tarcica budowlana to bardzo często spotykany element na wielu budowach, który służy do wykonywania dużych konstrukcji jak rusztowania, czy tarasy. Powstaje on wyniku cięcia (przetarcia) drewna okrągłego za pomocą takich narzędzi jak trak czy piły stołowe. Zaliczamy do tego wszelkiego rodzaju bale, listwy i belki. Cieńsze elementy tarcicy, mające grubość od 19 mm, można wykorzystywać również do budowania dachów lub szalunków.
Do produkcji tarcicy wykorzystuje się wiele gatunków drewna, jednak najczęściej stosuje się do tego sosny. Po przetarciu materiału możliwa jest dalsza obróbka tarcicy. Z tego powodu stosuje się podział na nieobrzynaną (z obłymi krawędziami), oraz obrzynaną (z obrobionymi i płaskimi bokami). Następnie drewno musi zostać wysuszone, aby zmniejszyć jego wagę, a co za tym idzie – także cenę.
Drewno pozwala na tworzenie wielu elementów zarówno konstrukcyjnych, jak i wykończeniowych. Dzięki temu możliwe jest wybudowanie domów, a nawet wieżowców składających się w większości z tego materiału. Do czego można jeszcze wykorzystać drewno w budownictwie? Wśród najważniejszych elementów wyróżniamy:
Jak można zauważyć, drewno to wszechstronny materiał, który pozwala na przeprowadzenie kompleksowych prac konstrukcyjnych. Jest również łatwy w obróbce, a dzięki zastosowaniu sprawdzonych narzędzi możliwe jest stworzenie wielu wytrzymałych elementów budowlanych. Jeśli poszukujesz odpowiednich maszyn do drewna, koniecznie zapoznaj się z ofertą dostępną tutaj: https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-drewna.
Wspomnieliśmy już, że drewno znajduje szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Na tym jednak nie kończą się jego zalety. Przede wszystkim, materiał ten ceniony jest za swoją wysoką ognioodporność. Wbrew pozorom, to drewno jest w stanie zachować swoją objętość przy wysokich temperaturach — pod wpływem ciepła, surowce takie jak stal, czy aluminium rozszerzają się i zapadają. Z tego powodu domy stworzone z drewna są o wiele bezpieczniejsze.
Ponadto konstrukcja budynków z użyciem drewnianych elementów przebiega znacznie szybciej i produkuje mniej odpadów budowlanych. Budowle te są także energooszczędne — dzięki naturalnym właściwościom termoizolacyjnym drewna, zapotrzebowanie na energię do ogrzewania oraz chłodzenia nie jest zbyt duże. Dzięki temu w prosty sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy i zadbać o stan środowiska.