Jaką altanę ogrodową wybrać? Poradnik zakupowy

Ogród Data publikacji: 2020-04-17

Altana ogrodowa to świetne miejsce na rekreację przy dobrej pogodzie. Dlatego pawilony ogrodowe coraz częściej pojawiają się w naszych ogródkach. Jednak zanim dołączymy do grona miłośników ogródkowego wypoczynku, warto poznać kilka praktycznych porad.

Zakup altany ogrodowej powinien być przemyślaną decyzją. Nie jest to mały element architektury ogrodowej, który w razie problemów odstawimy w kąt. Altana to solidna budowla, a my przed zakupem, warto być solidnie przygotowanym do podjęcia tej ważnej decyzji.

Jakie są rodzaje altanek ogrodowych?

Altana altance nierówna. W ofercie marketów budowlanych, takich jak sklep online https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/meble-i-dekoracje-ogrodowe/parasole-pawilony-i-markizy/pawilony.html, znajdziemy wiele rozwiązań estetycznych i konstrukcyjnych pawilonów ogrodowych. Dostępne są bardzo modele o różnym stopniu zaawansowania: od prostych pawilonów, składających się z rusztowania oraz materiałowego dachu, po modele wyposażone w podłogę, ściany boczne czy dodatki takie jak moskitiera. Altany przytwierdzone do podłoża na stałe często mają kształt pięciokąta lub koła. Bardzo szeroka jest również gama materiałów, z jakich wykonuje się altany oraz pawilony ogrodowe. Mogą to być łatwe do złożenia tyczki z elementami materiału stanowiącymi dach bądź solidne, drewniane konstrukcje z dachem pokrytym papą bitumiczną. Gdzieś po środku umiejscawiają się pawilony aluminiowe z materiałowym dachem, które często instaluje się na tarasach przy domach lub mieszkaniach.

Jakiej wielkości powinna być altanka?

Rozmiar altanki uzależniony jest przede wszystkim od naszych potrzeb. Jeśli lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu w licznym gronie, z pewnością zainteresują nas największe altany ogrodowe o powierzchni około 30 m² lub pawilony, pod którymi spokojnie możemy rozstawić przestronny stół oraz krzesła dla nawet kilkunastu osób. Jednak są też dużo bardziej kameralne altanki, pozwalające spędzić przyjemny czas we dwoje. Należy też pamiętać, że altana ogrodowa, zwłaszcza w najbardziej zaawansowanej wersji jest uwzględniona w przepisach prawa budowlanego. Gotowe altany zazwyczaj mają maksymalną powierzchnię 30 m², gdyż jeśli altana miałaby więcej niż 35 m², wymagałaby pozwolenia na budowę. Jednak najczęściej nie trzeba kłopotać się formalnościami związanymi z postawieniem altany bądź pawilonu w ogrodzie. Standardowa wysokość altanek oraz pawilonów ogrodowych to około 3 m.

Jaki kształt altany ogrodowej wybrać?

W kwestii kształtu altany ogrodowej niemałe znaczenie ma jej lokalizacja w ogrodzie. Jeśli decydujemy się na rozstawienie pawilonu lub postawienie altany w centralnej części ogrodu, warto przyjrzeć się modelom bez ścian, z łatwym dostępem do środka. Z jednej strony nadal będziemy mieli poczucie przebywania na otwartej przestrzeni, jednocześnie ciesząc się odrobiną cienia w słoneczny dzień. Jednak jeśli planujemy umiejscowić altanę w jednym z rogów ogródka, warto zastanowić się nad pięciokątnymi altanami z bocznymi ścianami i wejściem od jednej strony. W ten sposób zyskujemy trochę intymności, a ściany ochronią nas przed wiatrem oraz nadmiarem słońca. Niektóre pawilony mają np. dwie ściany, dzięki czemu dają nam sporo możliwości ustawienia, łącząc otwartość z możliwością osłonienia się. Takie pawilony można też rozstawić przy domu, niejako powiększając jego powierzchnię, np. jako zacieniony taras.

Altana ogrodowa – z jakiego materiału?

Wybór materiału altany ogrodowej nie jest łatwy, ponieważ mamy bardzo duży wybór. Klasyczne konstrukcje będą wykonane z drewna. Materiał ten gwarantuje solidność konstrukcji, a jeśli dobrze zadbamy o konserwację poszczególnych elementów na okres jesienno-zimowy, będziemy cieszyć się altaną przez długie lata. Coraz bardziej popularne są też altany z tworzywa sztucznego. Cechuje je lekkość, dzięki czemu łatwiej je rozstawić w ogrodzie. Poszczególne elementy można rozłożyć, co również może się czasem przydać. Wreszcie możemy postawić na aluminium bądź inny metal, zwłaszcza jeśli szukamy altany do ogródka miejskiego i chcemy zachować industrialny charakter przestrzeni. W przypadku pawilonów dominuje aluminiowa konstrukcja oraz materiałowe zadaszenia i ściany. Zazwyczaj wykorzystuje się poliester, który jest trwały i wystarcza na długo.

Altana ogrodowa gotowa czy budowana samodzielnie?

Altana ogrodowa to wbrew pozorom dość prosta konstrukcja, zatem wielu z nas zapewne zastanawia się, czy będzie potrafić zbudować taką budowlę samemu. Z pewnością jest to możliwe przy odpowiednich materiałach oraz umiejętnościach. Własnoręcznie zbudowana altana ogrodowa to z pewnością powód do dumy, a podczas projektowania można popuścić wodze fantazji i dostosować budynek do własnych potrzeb. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia ani zmysłu majsterkowicza, bezpiecznym rozwiązaniem będzie zakup gotowej altany. Jeśli nie wiemy jak zabrać się do stworzenia takiej konstrukcji, a może po prostu brakuje nam czasu, być może warto zdać się na profesjonalistów. Sporo zależy też od naszych potrzeb. Jeśli okazjonalnie chcemy spędzić miło czas na dworze, może lepiej wybrać szybki w składaniu i rozkładaniu pawilon ogrodowy.

Podobne artykuły