Jak dobrać ogrodzenie do stylu domu?

Kategoria: Ogród
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-05-10

Ogrodzenia domów jednorodzinnych to nie tylko kwestia ochrony działki i jej wyposażenia. Płot pełni też funkcję reprezentacyjną, wpływając na estetykę posesji. Projektując ogrodzenie, miej na uwadze, że powinno pasować do stylu i kolorystyki Twojego domu. Jak to zrobić? Oto kilka cennych wskazówek, które znacznie Ci to ułatwią!

W jakich stylach można znaleźć ogrodzenia?

Zanim zaczniesz przeglądać wzorniki z kolorami, materiałami czy kształtami ogrodzenia, zastanów się nad swoimi oczekiwaniami i gustem. To Ty i Twoi bliscy macie czuć się dobrze w domu i jego otoczeniu. Odpowiedz sobie na pytanie, który styl architektoniczny najbardziej Ci odpowiada.

Nowoczesne, ciekawe ogrodzenia posesji to rozwiązanie dla miłośników prostej, minimalistycznej formy i stonowanych barw. Tradycjonaliści z pewnością wybiorą raczej bardziej dekoracyjne elementy w ciepłych kolorach. Możliwości jest naprawdę wiele.

Kiedy zastanawiasz się, jaki płot wybrać, nie zapominaj, aby dobrze komponował się z całością posesji. Chodzi zarówno o sam budynek, jak i podjazd, ogród i wszystkie jego elementy aranżacyjne.

Dla przykładu – klasyczny dom może zostać otoczony murowanym ogrodzeniem z czerwonej cegły lub drewnianym płotem. Nowoczesna nieruchomość lepiej skomponuje się z ogrodzeniem z aluminiowych paneli czy gabionów. Weź ten aspekt pod uwagę.

Nie bez znaczenia jest także wysokość planowanego płotu. Małe posesje nie potrzebują dwumetrowego, ciężkiego ogrodzenia. O wiele lepiej sprawdzą się wówczas lekkie, ażurowe panele o ciekawym wzornictwie.

Na co zwrócić uwagę, aby ogrodzenie pasowało do domu?

Jeśli nie jesteś pewny, jakie ogrodzenie do domu wybrać, oceń, które z elementów na Twojej posesji świadczą o jej charakterze. Być może znajdziesz niedostrzegalny dotąd motyw przewodni, do którego odniesiesz się, projektując płot. Z drugiej stron to właśnie ogrodzenie może nadać działce brakującego wyrazu.

Kolor

Najpierw zdecyduj, czy Twoje ogrodzenie ma wyróżniać się na tle domu, czy raczej subtelnie uzupełniać jego bryłę.

W pierwszej opcji postaw na wyrazisty kolor farby – to nie znaczy, że ogrodzenie musi być jaskrawe i rzucać się w oczy już z daleka. Nawet w tym przypadku warto zachować umiar.

Jeśli natomiast płot nie powinien dominować, sprawdzą się takie neutralne barwy, jak szara czy grafitowa.

Materiał

Wybór materiału ogrodzenia to jedna z najważniejszych kwestii przy jego projektowaniu. To właśnie budulec w dużym stopniu decyduje o charakterze płotu, ale jednocześnie całej posesji.

Ogrodzenie betonowe, metalowe, aluminiowe, a może drewniane? Każde z nich ma swoje wady i zalety. Jeśli jesteś właścicielem dużej, masywnej posiadłości, na pewno rozważysz ogrodzenie betonowe, doskonale współgrające z tym stylem. Nowoczesne systemy ogrodzeń betonowych są jednak na tyle elastyczne, że, odpowiednio zaaranżowane, sprawdzą się także przy mniej okazałym budownictwie.

Lekkim i plastycznym materiałem na ogrodzenie do domu będzie metal oraz aluminium. Za ich pomocą można tworzyć rozmaite kształty i elementy dekoracyjne w różnych stylach. Wszystko zależy od projektu domu i celu, jaki chcesz osiągnąć.

Materiał wykończenia

Do stworzenia elewacji domu najczęściej wykorzystuje się drewno, kamień lub metalowe przęsła. Jeśli w projekcie domu znajdują się także elementy dekoracyjne, warto uwzględnić je przy wznoszeniu ogrodzenia. Tam, gdzie przeważa kamień, gabiony będą doskonałym rozwiązaniem.

Jeśli natomiast chcesz ogrodzić dom w wykończeniu którego dominuje cegła, wybierz np. klinkier lub przęsła aluminiowe.

Gdzie warto szukać ogrodzeń do domu?

Jeśli ogrodzenie to wizytówka całej posesji, warto zlecić jego projekt i budowę profesjonalistom. Najlepiej podjąć współpracę ze sprawdzoną firmą, kompleksowo działającą w tej branży.

Dla współczesnego klienta liczy się bowiem nie tylko sprawny zakup gotowego wyrobu. Przy wyborze wykonawcy ważne są także:

  • fachowa obsługa i wsparcie techniczne,
  • bezpłatna wycena,
  • projekt uwzględniający możliwości, ale i oczekiwania klienta,
  • sprawna dostawa oraz montaż ogrodzenia.

Jeśli chcesz zaoszczędzić swój czas, pieniądze i nerwy, zdecyduj się na takie kompleksowe usługi w firmie, która zrealizuje inwestycje na Twojej działce od początku do końca.

W poszukiwaniu wykonawcy ogrodzenia do domu kieruj się także doświadczeniem przedsiębiorstwa na rynku oraz współpracą partnerską. Klient powinien także móc liczyć na elastyczną propozycję wyceny, która ostatecznie zostanie z nim omówiona i dostosowana do oczekiwań.

Jeśli natomiast nie masz sprecyzowanego pomysłu na swoje ogrodzenie, doświadczony w branży wykonawca z pewnością dostarczy Ci licznych inspiracji i odpowie na wszystkie pytania związane z projektem, budową i wykończeniem ogrodzenia.

Takim producentem jest firma Fence-Tech!

Podobne artykuły