Jak zrobić odplamiacz ze skórki pomarańczy

DIY Data publikacji: 30 sierpnia 2023

Po obraniu pomarańczy skórę zazwyczaj wyrzucamy do kosza. Warto ją jednak zostawić, gdyż możecie zrobić z niej genialną rzecz do swojej pralni! Naturalny odplamiacz, dzięki któremu pozbędziesz się plam ze swoich ubrań.

Przepis na odplamiacz ze skórki pomarańczy

Potrzebne składniki

Do przygotowania odplamiacza, potrzebować będziesz pół litra białego octu i skórek z 2-3 pomarańczy.

Przygotowanie odplamiacza

Skórki po obraniu przełóż do dużego słoika — najlepiej litrowego. Następnie zalej je octem. Muszą być całkowicie pod jego powierzchnią. Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość.

Odstaw słoik w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Co parę dni zajrzyj do niego i wstrząśnij zawartością, tak by składniki się wymieszały.

Po upływie dwóch tygodni przelej przez sitko sam płyn do innej butelki. Najlepiej sprawdzi się taka z atomizerem, co ułatwi aplikowanie odplamiacza na plamy. Schowaj go do szafki w swojej pralni i korzystaj z niego, gdy pojawi się potrzeba.

Użycie odplamiacza

Spryskaj plamę i pozostaw na kilka minut, a następnie przemyj czystą szmatką. Pamiętaj, aby najpierw przetestować odplamiacz na mało widocznym fragmencie tkaniny, aby upewnić się, że nie spowoduje on jej uszkodzenia.

Pamiętaj, że ten odplamiacz będzie najskuteczniejszy w przypadku świeżych plam, dlatego nie zwlekaj, gdy coś ci się poplami.

Podobne artykuły