16 września 2020

Sklejka – co musisz o niej wiedzieć?

Jeśli szukasz materiału konstrukcyjnego o szerokim wachlarzu zastosowań to sklejka może być idealnym wyborem. Jest ona bardzo wytrzymała, a zatem posłużyć może nam na wiele różnych sposobów.

Czym jest sklejka?

Sklejki wytwarza się z różnych gatunków drzew. Wytwarzana jest poprzez sklejenie ze sobą cienkich warstw drewna. Dzięki temu jest materiałem, który dość łatwo można modelować np. wyginać po wcześniejszym podgrzaniu jej. Dzięki temu łatwo uzyskać ciekawe kształty, które będą elementem wykończenia naszego miezkania.

Gdzie można wykorzystać sklejkę?

Ze względu, że jest to materiał trwały, a zarazem łatwo poddający się modelowaniu, wykorzystać ją możemy w niezliczonej ilości miejsc w naszym domu.

Wszystko zależy tak naprawdę od naszej pomysłowości. Ze sklejki wykonać można meble, które będą odporne i trwałe.

Można wykonywać z niej również zabudowy, a także wykorzystać ją jako materiał wykończeniowy. Ze względu na proces tworzenia jest dużo ładniejsza wizualnie niż płyty wiórowe.

Ze względu na to, że wykonywana jest z różnych gatunków drewna, na wierzchu widać układ słojów, a same płyty dostępne są w różnej kolorystyce i wzorach, które właśnie nadaje ostatnia warstwa drewna.

Dlatego sklejka idealnie nadaje się jako element wykończeniowy. Dzisiaj dodatki z drewna są bardzo modne, niestety drewno jest również materiałem drogim. Dlatego sklejka może sprawdzić się w roli zamiennika. Dzięki niej zyskamy piękne drewniane wstawki, o których marzyliśmy przy stosunkowo niższej cenie.

Jakie są zalety sklejki?

Sklejka ma dużo zalet. Jedną z nich jest oczywiście wytrzymałość. Nie tylko potrafi utrzymać duży ciężar, co sprawia, że nadaje się na podłogi, schody czy meble. Jest również odporna na zginanie czy uszkodzenia mechaniczne.

Zaletą jest to, że jest lekka. Dzięki temu nie tylko łatwiej się z nią pracuje, ale też meble z niej wykonane będą lżejsze. Nada się dzięki temu również do konstrukcji sufitów podwieszanych.

Zaletą sklejki jest oczywiście też jej cena, która jest dużo niższa od litego drewna. Przy tym bardzo dobrze zachowuje walory estetyczne i jest jego świetną imitacją. Może więc zastąpić nam drewniane dodatki w domu, które byłyby bardzo drogie.

Sklejka odporna jest też na wilgoć. Na odporność tę wpływa to jakiego kleju użyto. Dlatego możemy wyróżnić sklejki suchotrwałe, jak i wodoodporne. Oczywiście samo drewno na wodę nie jest odporne, tak jak każde zresztą. Jednak dzięki użyciu odpowiedniego spoiwa, wilgoć sklejce nie będzie groźna i nie rozwarstwi się.

Sklejki dostaniemy w różnych grubościach, dzięki czemu zyskujemy tak naprawdę ogromny wachlarz możliwości i dostosowywania jej do wnętrza, dzięki jej elastyczności.