Zobacz jak usuwać pleśń bez użycia chloru i innych szkodliwych środków chemicznych

DIY Data publikacji: 09 listopada 2017

Pleśń może pojawić się w każdej łazience, również Twojej. Wilgotne i ciepłe środowisko to idealne miejsce do rozwoju pleśni. Dlatego warto wiedzieć jak sobie z nią poradzić, a najlepiej nie używając drażniących i szkodliwych środków chemicznych.

Naturalny sposób na pleśń

Pleśń nie tylko psuje wygląd naszej łazienki, jest ona szkodliwa dla naszego zdrowia. Styczność z pleśnią może przejawiać się wieloma chorobami. Mogą na przykład wystąpić bóle mięśni, zmęczenie, zaburzenia neurokognitywne, zapalenie zatok, zawroty głowy, mdłości, reakcje alergiczne. Najgorsze jest jednak to, że strzępki pleśni wytwarzają mykotoksyny, które są substancjami rakotwórczymi i mutagennymi [Wikiepdia].

Do usuwania pleśni znajdziemy wiele środków chemicznych, zazwyczaj zawierają one chlor. Jednak po użyciu ich konieczne jest wietrzenie pomieszczenia, środki te są nieprzyjazne dla zdrowia i skóry. Mogą stanowić zagrożenie dla małych dzieci. Dlatego warto skorzystać z innego sposobu, który jest naturalny jednocześnie jednak równie skuteczny.

Ocet na pleśń

Skutecznym środkiem do usuwania pleśni jest ocet. Ocet ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Pomaga zabić pleśń, dzięki czemu nie wyłoni się ona tak szybko. Gdybyśmy normalnie ją umyli najprawdopodobniej bardzo szybko powstałaby w tym samym miejscu. Zarodniki pleśni pozostają bowiem na powierzchni i to właśnie ich musimy się pozbyć aby efekt utrzymał się na dłużej.

Aby wyczyścić pleśń wystarczy spryskać ją octem i pozostawić na kilka minut aby mógł zadziałać. Następnie wyszoruj ją gąbeczką, którą po czyszczeniu wyrzucisz. Nie używaj jej do sprzątania innych powierzchni. Spryskana łazienkę możesz zostawić nawet na dłużej jeśli masz czas, im dłużej tym lepiej.

Podobne artykuły