Chrzan wielkanocny to obowiązkowa pozycja na świątecznym stole. Stanowi idealny dodatek do wielu dań.
Domowy chrzan obowiązkowo warto przygotować ze świeżego korzenia, aby uzyskać jego wyjątkowy aromat oraz ostrość. Kupiony w słoiku, nie smakuje już tak dobrze.
Tarcie chrzanu to standardowy rytuał przedświąteczny w wielu domach. Podobnie jak cebula, wydziela rzewne łzy, ale wpływa pozytywnie na zdrowie zatok. Coś za coś.
Aby nieco złagodzić niedogodności, można zastosować jeden z poniższych trików:
Powyższe sposoby są opcją oczywiście dla osób, które trą chrzan w tradycyjny sposób, na tarce. Aktualnie w wielu domach wykorzystuje się do tego zadania blender.
Świeży korzeń chrzanu to prawdziwie zdrowy i smaczny dodatek, bez octu i konserwantów. Szczelnie zamknięty w słoiku, można przechowywać nawet przez kilka tygodni po świętach Wielkanocnych.
Świeży chrzan jest bardzo ostry, dlatego często nie sposób jest go zjeść bez dodatków łagodzących. Dostępne są różne przepisy na jego przyrządzenie, m.in. z dodatkiem śmietany i jajek.
Do jego przygotowania potrzebujesz:
Korzenie chrzanu obierz i zetrzyj na szatkownicy, na małych oczkach. Cukier rozpuść w wodzie, delikatnie podgrzewając aż do momentu, gdy słodkie ziarenka ulegną całkowitemu rozpuszczeniu. Mieszanką zalej starty chrzan.
Jajka ugotuj na półtwardo lub twardo (7 minut w zupełności wystarczy). Wyciągnij z nich żółtka, utrzyj z masłem i dodaj do chrzanu. Białka zetrzyj na szatkownicy lub tarce o drobnych oczkach, wymieszaj ze śmietaną i dodaj do chrzanu. Gotowe.
Zgodnie z tradycją, ostrość świeżego chrzanu możesz złagodzić, korzystając z poniższego przepisu:
Obierz namoczone korzenie chrzanu. Zetrzyj je na drobnych oczkach, uzyskaną konsystencję skrop cytryną (chrzan nie ściemnieje). Posól i dodaj cukier, wszystko dokładnie wymieszaj. Przygotowany chrzan włóż do słoika i przechowuj w lodówce.
Przed podaniem, dodaj do chrzanu trochę kwaśnej śmietany lub drobno starte jabłko. Oba sposoby niezawodnie łagodzą ostrość.