Jak znaleźć właściciela działki?

Porady Data publikacji: 2021-06-11

Chcesz dowiedzieć się, kto jest właścicielem konkretnej. Mogłoby się wydawać, że informacje te są bardzo trudne do ustalenia. Jest jednak inaczej i właściciela można dość szybko odnaleźć, a w czasach mediów społecznościowych równie szybko z nim się skontaktować.

Jak znaleźć numer działki?

Prostym sposobem jest popytanie okolicznych sąsiadów o to kim jest właściciel. Nie zawsze jednak muszą posiadać taką wiedzę lub będą chcieli się nią z nami podzielić. Wtedy możemy skorzystać z internetu.

Najpierw potrzebujemy numeru działki. Jego znalezienie jest proste. Wystarczy wejść na mapę dostępną na stronie geoportal360.pl. Na niej znajdziemy wytyczone granice wszystkich działek i ich numery. Gdy posiadamy już ten numer następnie możemy przejrzeć księgę wieczystą danej działki – są to informację jawne, dlatego każdy ma do nich dostęp.

Mapa działek geoportal360.pl

Jak sprawdzić księgę wieczystą po numerze działki?

Dostęp do księgi wieczystej możemy uzyskać na stronie ksiegiwieczyste.pl. Numer księgi wieczystej możemy również znaleźć na podstawie adresu. Po podaniu numeru działki wyświetli nam się księga wieczysta. Co prawda ona jeszcze ukryta, ale za opłatą 39.99 zł możemy ją odkryć i tym samym dowiedzieć się, kto jest właścicielem działki.

Cennik ksiegiwieczyste.pl z dnia 11.06.2021 r.

Gdzie w księdze wieczystej jest właściciel?

Właściciel może być jeden, a nawet kilkoro. W dziale drugim księgi wieczystej zawarte są informacje o właścicielach. Osoba tam wpisana jest właścicielem działki, choć pamiętajmy, że mogą zdarzyć się sytuacje, że wpis ten nie będzie aktualny. Co do reguły jest to rzeczywisty właściciel, ale na przykład w przypadku śmierci właściciela nowi właściciele pojawią się tam dopiero po nabyciu spadku i zgłoszeniu tego do ksiąg wieczystych.

Gdy znamy już właściciela działki możemy spróbować go teraz odszukać, choćby na Facebooku. Media społecznościowe dzisiaj ułatwiają kontakt. Śladów danej osoby można również poszukać w Google. To iście detektywistyczna praca, która jednak może przynieść efekty w postaci nawiązania kontaktu.

Oczywiście osoba taka z pewnością nie będzie zachwycona tym, że ją znaleźliśmy i będzie obawiać się o swoją prywatność. Dlatego warto ją uspokoić. Wyjaśnić, że dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny i każdy może w ten sposób ją odnaleźć, a my nie mamy złych intencji, jedynie pytanie np. o możliwość zakupu tej działki.

Podobne artykuły