Jak zmyć tłuste plamy z tapicerki

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2019-10-22 / Aktualizacja: 2022-07-26

Jak usunąć tłuste plamy z tapicerki? To problem, który może przytrafić się każdemu. Zwłaszcza gdy mamy małe dzieci i postanowią tłuste rączki wytrzeć w tapicerkę naszego fotela lub sofy. Ból jest wielkością wprost proporcjonalny do tego jak nowy jest mebel. Nie musisz się jednak od razu załamywać, dzisiaj podpowiemy Ci jak z takimi plamami sobie poradzić. Co prawda, tłuste palmy na tapicerce nie są łatwe do usunięcia, ale nie oznacza to, że jest to niemożliwe.

Jak usunąć tłuste plamy z tapicerki

W przypadku tłustych plam należy działać szybko, bo mają one tendencję wnikania w głąb materiału i wtedy ich usunięcie nie jest łatwe. Istnieją nawet firmy, które specjalizują się w usuwaniu trudnych plam. Po zidentyfikowaniu plamy i rodzaju materiału mogą one dobrać odpowiednie środki chemiczne, które nie tylko usunąć skutecznie plamę, ale również nie uszkodzą materiału co jest bardzo istotne.

Dlatego jeśli wywabiamy plamy z mebli tapicerowanych samodzielnie powinniśmy zawsze sprawdzić jak środek, którego użyjemy zadziała na materiał. Warto więc odsunąć sofę od ściany czy fotel obrócić do góry nogami i sprawdzić, jak środek reaguje z materiałem w miejscu, którego później nie będzie widać. Dzięki temu nie zniszczysz jeszcze bardziej mebli. Czasami materiał potrafi się odbarwić albo jego włókna zostaną osłabione i dojdzie do przetarć. Dlatego lepiej nie ryzykować, zwłaszcza gdy mebel był drogi i nam na nim bardzo zależy.

Posyp trudną plamę talkiem lub mąką

Gdy plama jest świeża warto posypać ją czymś co ma bardzo dobrze właściwości wchłaniające tłuszcz. Świetnie w tej roli sprawdzi się talk dla niemowląt czy mąka.

Po posypaniu zostawmy talk na chwilę, zobaczycie, jak zmienia się jego kolor i konsystencja przez tłuszcz, który wchłania z materiału do siebie. Potem oczywiście należy go zebrać i możemy przejść do dalszych czynności usuwających plamę. Samo w sobie posypanie jej talkiem nie wystarczy, aby ostatecznie się jej pozbyć.

Na tym etapie w usunięciu plamy z oleju czy masła pomoże nam boraks. Ten środek czyszczący bardzo popularny jest w Stanach Zjednoczonych. Tam to absolutne must have każdej gospodyni. W Polsce jest mniej popularny, ale również można go nabyć w sklepie chemicznym czy w Internecie.

Dodaj trochę boraksu do miski z ciepłą wodą. Namocz w nim gąbeczkę i przetrzyj plamę. Rób to, aż do momentu jej usunięcia. Pamiętaj tylko by nie wkładać w to zbyt wiele siły, aby nie uszkodzić mebli. Najlepiej wykorzystać miękką stronę gąbki kuchennej. Nie stosuj do tego ściereczek kuchennych, a zwłaszcza tych kolorowych, bo zafarbują one tkaninę i sprawią jeszcze większy problem!

Benzyna ekstrakcyjna na tłuste plamy na tapicerce

Benzyna ekstrakcyjna z łatwością radzi sobie z tłustymi plamami. Pamiętaj jednak, że jest to bardzo silny środek, dlatego jej użycie za każdym razem należy poprzedzić próbą na tkaninie w niewidocznym miejscu. Przetrzyj nią kawałek obicia i poczekaj parę minut, aby sprawdzić w jaki sposób materiał zareaguje na ten środek.

Płyn do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń musi radzić sobie z tłuszczem, bo za jego pomocą zmywamy tłuste naczynia, jest to więc oczywiste. Polecam dodać sporą ilość płyn do mycia naczyń do wody, a następnie dobrze go rozmieszać, aby powstała piana. Następnie taką pianę zbierz gąbeczką i wyszoruj nią plamę. Dzięki temu mebel nie będzie tak mokry po zastosowaniu kuracji wywabiającej.

Domowe sposoby na usuwanie plam nie zdają egzaminu?

W takiej sytuacji najlepszą opcją będzie użycie dedykowanej chemii. Jeśli natomiast boisz się zniszczyć jeszcze bardziej mebel, to skorzystaj z pomocy wykwalifikowanej firmy usuwającej plamy.

Podobne artykuły