Olejek miętowy jest jednym z wielu powszechnie stosowanych olejków eterycznych na świecie. Tak jak pozostałe olejki ma wiele zalet i ciekawych sposobów wykorzystania. Czy jesteś pewna, że znasz je wszystkie?
Olejek miętowy otrzymuje się z liści mięty pieprzowej, dzięki procesowi destylacji parowej. Proces rozpoczyna się od zebrania i suszenia liści, przez które następnie przepuszczana jest para wodna. Powoduje to odparowanie olejku eterycznego. Po schłodzeniu pary i przekształceniu olejku w ciekłą formę oraz po oddzieleniu go od hydrolatu skoncentrowany olejek może być jeszcze rozcieńczany. Ze względu na konieczność ochrony przed światłem oraz ciepłem, olejek zazwyczaj przechowywany jest w ciemnych butelkach.
Świeży, orzeźwiający zapach jest jednym ze znaków rozpoznawczych olejku miętowego. Znany jest on przede wszystkim ze swoich leczniczych właściwości. Ma m.in. działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, czy przeciwzapalne. Mięta pieprzowa jest często stosowana w celu wspomagania trawienia oraz łagodzenia nudności i wymiotów. Co ciekawe, olejek miętowy stosowany do aromaterapii w trakcie pracy, czy nauki może pozytywnie wpływać na poprawę koncentracji oraz skupienia.
Olejek eteryczny z liści mięty pieprzowej można wykorzystać na wiele sposobów. Może posłużyć na przykład jako preparat do inhalacji, pomagający złagodzić nieprzyjemne objawy infekcji układu oddechowego. W celu złagodzenia bólu i napięcia mięśniowego często wykorzystuje się go również do masażu. Poza tym ma on także właściwości odświeżające i chłodzące, wiec taki zabieg sprawdzi się idealnie do pielęgnacji skóry całego ciała. Olejek miętowy może okazać się skuteczny również w okresie letnim jako naturalny środek odstraszający owady. Wystarczy rozprowadzić go wokół okien lub drzwi, albo dodać do sprayu na komary.
Olejek miętowy z pewnością znajdziesz w aptekach, sklepach internetowych, czy zielarskich. Przed zakupem upewnij się, czy wybrany przez ciebie produkt jest wysokiej jakości. Staraj się unikać produktów niższej jakości, ponieważ mogą zawierać niepotrzebne, sztuczne dodatki, bądź nie spełniać odpowiednich standardów gwarantujących bezpieczeństwo ich użytkowania.