Jak zdjąć obrączkę ze spuchniętego palca?

Porady Data publikacji: 04 maja 2022

Nawet w przypadku dobrze dopasowanej obrączki może pojawić się problem z jej zdjęciem, gdy nasze palce spuchną. Ostatecznością jest jej przecięcie. Wcześniej jednak możemy wypróbować domowe sposoby ułatwiające zdjęcie obrączki ze spuchniętego palca. Oczywiście wyjątkiem są sytuacje wyjątkowe, w których obrączkę należy usunąć jak najszybciej. Wtedy pomóc może nam straż pożarna, która taką obrączkę może przeciąć i nawet uratować nasz palec przed amputacją.

Wykorzystaj coś tłustego

Jeśli Twój palec jeszcze nie spuchł zbyt mocno, wtedy zazwyczaj wystarczy użyć czegoś tłustego. Posmarowanie palca masłem, płynem do mycia naczyń lub mydłem w płynie sprawi, że obrączka dużo łatwiej się z niego ześliźnie. Wystarczy powoli zsunąć ją z palca kolistymi ruchami.

Sposób z nitką na ściągnięcie obrączki

Natłuszczenie palca nie zdało egzaminu? Wykorzystaj sposób z nitką, dzięki któremu z łatwością zdejmiesz obrączkę z opuchniętego palca. Wystarczy jeden koniec nitki przełożyć pod obrączką – możesz pomóc sobie przyrządem do nawlekania nici lub wykałaczką.

Następnie owiń dość gęsto nicią palec, aż do jego czubka. Teraz wystarczy, że pociągniesz za wcześniej wystawiony koniec nici i rozwijając ją wraz z nicią zacznie schodzić obrączka.

Spróbuj zmniejszyć opuchliznę

Nasze palce puchną często w wysokiej temperaturze. Aby zmniejszyć opuchliznę możemy włożyć dłoń do zimnej wody. Ewentualnie możemy dodać do niej kostek lodu. Dzięki temu po zmniejszeniu opuchlizny będziemy mogli zdjąć obrączkę z palca.

Cięcie obrączki

Jeśli żaden ze sposobów nie pomaga, wtedy możemy przeciąć obrączkę. Jeśli z palcem nic się nie dzieje, wtedy możemy udać się do złotnika w naszej okolicy. Ten przetnie obrączkę, a następnie zreperuje ją tak, iż będzie wyglądać jak nowa. Dodatkowo dopasuje jej rozmiar do naszego palca, tak aby problem już nie powstał.

W sytuacjach awaryjnych, gdy palec zaczyna bardzo szybko puchnąc potrzebna może być pomoc pogotowia, a nawet straży pożarnej, gdyby ratownicy nie mogli zdjąć obrączki. Do takiego problemu może dojść w różnych sytuacjach. Powodem szybkiego puchnięcia palca może być choćby ugryzienie osy.

W sytuacji, gdy palec szybko puchnie lub zaczyna sinieć, nie warto ratować obrączki. Przeciętą obrączkę bardzo łatwo można naprawić. W pierwszej kolejności powinniśmy ratować palec. Dlatego, gdy jest to konieczne obrączkę najlepiej jest po prostu przeciąć, co będzie najszybszym sposobem na jej ściągnięcie, gdy inne sposoby nie będą skuteczne.

Podobne artykuły