Odpływ w łazience najczęściej zapycha się na wskutek dostania się do niego naszych włosów. Tracimy je podczas mycia głowy. Spłukujemy po goleniu się w wannie lub pod prysznicem. Włosy te następnie zlepiają się w kołtuny, które tworzą zatory w odpływach brodzików czy wanien.
Do zatorów również dochodzi w kuchni, czemu często winne są resztki jedzenia spłukiwane w zlewie kuchennym. Nie należy wlewać do niego również tłuszczu, który zastyga tworząc twarde zatory.
Jednym ze sposobów jest regularne czyszczenie odpływu. Do czyszczenia odpływów możemy wykorzystać specjalne szczoteczki, które czyszczą go głęboko i pod różnymi kątami. Wraz z nimi wyciągniemy włosy zebrane w odpływie oraz inne zabrudzenia.
Ciekawym produktem są również enzymatyczne patyczki czyszczące do odpływów. Umieszcza się je w odpływie, a te usuwają zatory oraz brzydkie zapachy. Można stosować je nie tylko w łazience. Skutecznie usuwają tłuszcz, który potrafi tworzyć twarde zatory. Usuwają również resztki jedzenia, a dzięki temu zapewniają drożność odpływu i eliminują nieprzyjemny zapach. Patyczek taki wystarczy umieścić w odpływie i pozostawić go, a on zacznie działać.
W razie powstałego zatoru możemy również użyć specjalnych żeli do udrażniania, które rozpuszczą przyczynę niedrożności. Pamiętajcie wtedy, by stosować się do instrukcji producenta i stosować środki ochronne oraz nie wdychać oparów środka.
W sklepach kupić możemy gadżet, które pomogą nam zadbać o drożność odpływu. Jednym z nich jest na przykład kwiat do udrażniania. Jego zadanie jest bardzo proste. Umieszczamy go w czystym odpływie w wannie lub pod prysznicem.
Kwiat ten będzie zbierał nasze włosy, które trafiają do odpływu raz z wodą. Dzięki temu zapobiegnie jego zapchaniu, a po 2-3 miesiącach wyjmujemy go, wyrzucamy i wymieniamy na nowy.
Odpływ to nie śmietnik, a więc nie powinniśmy wlewać do niego wszystkiego czego chcemy się pozbyć. W łazience nigdy nie zlewamy do odpływu resztek farby czy fugi. Takie produkty mogą doprowadzić zatorów, które są bardzo trudne do usunięcia. Warto więc zwracać uwagę na to, co z resztkami produktów i wody po myciu narzędzi robią ekipy remontowe odnawiające nasze mieszkanie.
W naszej kuchni do zlewozmywaka nie wlewamy tłuszczu, który w kontakcie z zimną wodą zastyga. Łączy się z innymi zabrudzeniami i tworzy twarde zatory. Nie zrzucamy do niego również resztek jedzenia. Takie rzeczy należy wyrzucić do śmietnika, a następnie wynieść śmieci do pojemnika znajdującego się na zewnątrz, aby nie powodowały w kuchni brzydkiego zapachu.