Jak zadbać o zimowe ubrania i przechować je do kolejnej zimy

Porady Data publikacji: 21 lutego 2021

Gdy na dworze robi się coraz cieplej przychodzi czas na zmianę ubrania wierzchniego na przejściowe. Zimowe kurtki. buty, szaliki czy czapki nie będą nam potrzebne.

Warto jednak o nie zadbać, aby na następny rok mogły nam jeszcze posłużyć. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam jak zadbać o zimowe rzeczy i przechować je do kolejnego sezonu.

Zimowe kurtki

Zimowe kurtki pierzemy w pralce. Zarówno te puchowe, jak i posiadające właściwości nieprzemakalne. Kurtki wodoodporne pierzemy na programie do tkanin syntetycznych w 40 stopniach Celsjusza. Do prania tego typu odzieży znajdziemy specjalne płyny.

Kurtki puchowe pierzemy w temperaturze niższej (30 stopi Celsjusza) na programie do tkanin delikatnych. Pamiętajcie by podczas prania kurtki zapiąć ją i odwrócić na lewą stronę. Zapoznajcie się również z metką, na której znajdziecie wskazówki dotyczące prania i suszenia.

Kurtki suszymy powieszone. Lepiej nie korzystać w tym celu z suszarek bębnowych. Tym bardziej, gdy na metce znajdziemy znak zakazujący suszenia, który wygląda jak przekreślony okrąg wpisany w kwadrat.

Podczas prania kurtek warto umieścić wraz z nimi w bębnie pralki dwie tenisowe piłki. Zapobiegną one zbiciu się wkładu kurtki, dzięki temu pozostanie ona miękka i ciepła.

W przypadku kurtki z kapturem z futerkiem, najlepiej jest odpiąć go i wyprać ręcznie.

Zimowe buty

Zimowe buty wymagają czyszczenia i impregnacji zanim trafią na zimę do szafy. Pamiętajcie o tym, że na nich znajdować będzie się sól drogowa, która nie tylko pozostawia widoczne białe osady na materiale, ale również niszczy go. Dlatego buty należy wyczyścić, aby zachować ich dobry wygląd na kolejny sezon. Należy robić to również w trakcie zimy, a nie jedynie na wiosnę, gdy zamierzamy je schować do szafy.

Do wyczyszczenia skórzanych butów wystarczy trochę wody z płynem do mycia naczyń i delikatna szmatka, która nie porysuje skóry. Usuwamy z butów zabrudzenia i sól, a następnie osuszamy je papierowymi ręcznikami. Gdy buty są suche pozostaje nam już tylko pastowanie ich i schowanie na zimę do szafy.

Jeśli są to buty z wysokimi cholewami możemy do środka włożyć plastikowe butelki. Dzięki temu cholewy będą cały czas wyprostowane. To zachowa ich doskonały wygląd na długo.

Buty sportowe możemy wstępnie oczyścić wilgotną szmatką, a następnie wyprać je w pralce lub skorzystać ze specjalnych pianek do prania butów sportowych.

Buty z zamszu wymagają większej uwagi. Zabrudzenia z nich możemy usunąć zwykłą gumką do ścierania ołówka. Osady z soli usuwamy natomiast ściereczką nawilżoną ciepłym mlekiem. Na koniec buty osuszamy i czyścimy miękką szczoteczką.

Pamiętajcie o tym, że buty przed włożeniem do szafy muszą być idealnie suche. Lepiej jednak nie stawiać je w pobliżu źródeł ciepła. Zostawienie ich koło grzejnika może sprawić, że buty zaczną się rozklejać. Do pudełek z butami warto włożyć woreczki z żelem krzemionkowym, który bardzo dobrze pochłania wilgoć.

Zimowe czapki i szaliki

Czapki, szaliki i rękawiczki wykonane z bawełny pierzemy ręcznie z płynem do delikatnych tkanin. Suszymy rozwieszone, a następnie suche pranie chowamy do szafy, w której poczeka na następny sezon.

Odzienie wierzchnie ze sztucznych tkanin można prać w pralce. Warto jednak wyposażyć się w specjalne woreczki do prania delikatnych rzeczy, które zapobiegają ich zniszczeniu. Nie ustawiamy również zbyt wysokiej temperatury i program do tkanin delikatnych.

Czapki czy szaliki wykonane z wełny również można prać w pralce. Zazwyczaj posiada ona specjalny program do prania rzeczy wełnianych. Warto i tym razem umieścić je w specjalnym woreczku chroniącym delikatne ubrania.

Pamiętajcie by każdorazowo sprawdzić metkę i zobaczyć, czy producent nie zakazał prania danej rzeczy w pralce.

Podobne artykuły