Z pewnością nie raz miałaś sytuację, w której musiałaś coś skleić superglue, a klej oprócz sklejenia pożądanych powierzchni skleił również twoje palce. Moczyłaś ręce w gorącej wodzie z dodatkiem mydła z nadzieją, że to pomoże rozpuścić klej, ale bezskutecznie? Wyjaśniamy dlaczego.
Superglue to klej cyjanoakrylowy znany ze swojego bardzo silnego i szybkiego działania w łączeniu różnych powierzchni, m.in. w naprawach czy modelarstwie. Do utwardzenia klej cyjanoakrylowy potrzebuje zaledwie kilku sekund, a połączenie stworzone za jego pomocą jest niezwykle wytrzymałe i odporne na rozdarcie oraz czynniki zewnętrzne, czy większość substancji chemicznych.
W swoim TikToku @profesorka.kasia tłumaczy, że do wiązania kleju cyjanoakrylowego wystarczy nawet minimalna ilość wody, taka, która znajduje się w powietrzu. Jeśli więc klej typu superglue znajdzie się na palcach i co nieuniknione będzie miał kontakt, chociażby z powietrzem, to po złączeniu palców możemy mieć problem z ponownym ich rozłączeniem. Nie zaleca się moczenia sklejonych fragmentów skóry w wodzie, ponieważ ze względu na to, że klej potrzebuje tak niewielkiej ilości wody, by rozpocząć polimeryzację, to zabieg przyniesie dokładnie odwrotny do oczekiwanego skutek i zamiast pomóc rozkleić palce, to utwardzi znajdujący się między nimi klej jeszcze bardziej.
Według @profesorka.kasia najlepszym sposobem na rozdzielenie palców sklejonych klejem cyjanoakrylowym będzie, więc wykorzystanie w tym celu acetonu, który jest jednym z najbardziej skutecznych rozpuszczalników do usuwania tego typu kleju. Aceton pomaga zniszczyć wiązania chemiczne, które zaszły w kleju pod wpływem wilgoci, dzięki czemu pozwala w szybki sposób pozbyć się niechcianego kleju ze skóry.
Sklejone palce można zanurzyć w acetonie bądź polać nim sklejony fragment skory, a następnie delikatnie nimi siebie pocierać. Po kontakcie z acetonem klej cyjanoakrylowy powinien zacząć stopniowo się rozpuszczać. Przy tym rozwiązaniu należy zachować jednak ostrożność, ponieważ aceton może uszkodzić lub wysuszyć skórę. W kontakcie z oczami, ustami, czy otwartymi ranami może prowadzić do podrażnień, a wdychanie jego oparów może być niebezpieczne dla zdrowia.