Jak zadbać o swoją protezę zębową?

Porady Data publikacji: 10 maja 2021

Noszenie sztucznej protezy zębowej nie jest żadną ujmą i nie musi świadczyć o tym, że nie dbaliśmy o nasze zęby. Jeśli jednak ją mamy, warto o nią odpowiednio dbać. Nie tylko sprawi, to że proteza dłużej będzie w lepszym stanie, ale jest to też ważne z punktu widzenia naszej higieny. Tak samo, jak musimy dbać o nasze naturalne zęby, tak samo pewnych zabiegów wymaga od nas sztuczna proteza.

Czyść protezę po posiłku

Podczas spożywania posiłku resztki jedzenia dostają się w różne zakamarki naszej protezy zębowej. Dlatego warto po każdym posiłku wybrać się na chwilę do łazienki. Wyjąć protezę, a następnie wypłukać z niej resztki jedzenia. Tak samo wypłukać należy jamę ustną. Dopiero wtedy znów zakładamy protezę.

Czyść swoją protezę wieczorem

Wieczorem po całym dniu, gdy protezy już nie potrzebujemy, zanim odłożymy ją na noc, należy ją wyczyścić. Możemy użyć do tego pasty do czyszczenia protez zębowych oraz zwykłej szczoteczki. Umytą w ten sposób protezę należy dobrze wypłukać.

Do czyszczenia protez kupimy również specjalne pasty i szczoteczki, z których warto korzystać. Są one zbudowane w ten sposób, aby jak najlepiej doczyścić protezę, która ma porowatą strukturę.

Pamiętaj również o tym, aby nie nosić protezy przez noc. Musimy dać odpocząć swojej jamie ustnej. Proteza jest zawsze dla nas ciałem obcym. Jej permanentne nosze może prowadzić do stanów zapalnych błony śluzowej.

Odpowiednio przechowuj protezę przez noc

Protaza chowana na noc powinna być do szczelnego opakowania i powinna być sucha. Nie trzymaj jej w szklance w wodzie. Sprzyja to jedynie rozwojowi bakterii, które później mogą powodować różne stany zapalne w naszej jamie ustnej, gdy zaczniemy ją już nosić w trakcie dnia.

Do mycia protez zębowych możemy użyć specjalnych past lub szczoteczek. Do przechowywania protez możemy również zakupić specjalne pudełka. W nich również łatwiej będzie nam ją przewozić. Pamiętaj jednak, że samo pudełko również należy czyścić.

Podobne artykuły