Jak usunąć taśmę z okien PCV?

Porady Data publikacji: 13 maja 2019 / Aktualizacja: 2020-06-06

Wielokrotnie spotykamy się z problemem usuwania taśmy z okien PCV. W obecnych czasach kupując okna powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że producent zawsze zabezpiecza ich ramy ochronną taśmą. Istnieją szczególne zalecenia co do sposobu jej zdjęcia i należy się do nich zastosować, by podczas usuwania taśmy nie uszkodzić ramy okna. U wielu osób pojawia się jednak pytanie, jak ją zdjąć oraz, kiedy to zrobić? Warto przekonać się o zasadach, które obowiązują podczas tego zadania, by zdać sobie sprawę z tego, jak prawidłowo zadbać o ramę okien PCV. Dziś odpowiemy sobie na najczęściej zadawane pytania dotyczące zdejmowania taśmy z okien.

Kiedy najlepiej zdjąć taśmę z okien PCV?

Obecnie wszystkie nowe okna mają ramy zabezpieczone przez taśmę ochronną samoprzylepną. Jest to folia ochronna, która ma zapobiec powstawaniu uszkodzeń na ramie okna podczas montażu i w czasie innych prac remontowych. Producenci okien zalecają zdjęcie taśmy możliwie jak najszybciej. Jest to szczególnie ważne, jeżeli okna są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Niestety bardzo często bywa tak, że przez zaniedbanie montażystów lub też naszą niewiedzę taśma zostaje na ramie okna nawet przez kilka lat. Przez to, w momencie próby usunięcia starej taśmy ochronnej z ramy okna może na nas czekać przykra niespodzianka. Pojawiają się ogromne trudności z usunięciem tych taśm. Zadanie to staje się utrudnione, ponieważ wraz z upływem czasu, przez działanie promieni słonecznych, taśma ulega procesowi wulkanizacji, a to sprawia, że bardzo mocno przywiera ona do powierzchni okien. Jednocześnie staje się ona bardzo delikatna, przez co nawet przy delikatnych ruchach ulega rozerwaniu. Przez to jej usunięcie wydaje się niemal niemożliwe. Z tego względu najważniejszą zasadą podczas usuwania taśmy z okien PCV, jest zrobienie tego, jak najszybciej. Nie można czekać za długo, zwłaszcza w miesiące, kiedy dni są słoneczne i upalne. Każdy kolejny dzień zwłoki prowadzi do utleniania i wulkanizacji taśmy, przez co jej usunięcie będzie trudniejsze.

Jak usunąć taśmę z okien PCV?

Jeżeli przejdziemy do tego zadania w odpowiednim czasie, to nie będzie to sprawiało żadnego problemu. Wystarczy złapać za koniec taśmy i pociągnąć go, a sam zacznie odchodzić od powierzchni okna. Jednak jeżeli taśma pozostała na oknach na dłużej, to pojawić się może problem. Wiele osób decyduje się na zastosowanie benzyny, czy acetonu i innych rozpuszczalników. To jednak nie daje zadowalających rezultatów, a dodatkowo może uszkodzić delikatną strukturę drewnianej ramy. Nie zalecamy skrobania taśmy, czy szlifowania jej, ponieważ struktura okien jest delikatna i łatwo ją uszkodzić. Istnieje jeden sposób, który może nam pomóc w usunięciu starej taśmy z okien. Pomóc w tym może parowe urządzenie do czyszczenia. Można je dostać bardzo często w promocyjnych cenach. Urządzenie to wyposażone jest w specjalny wąż, który mocuje się do dyszy. Sposób ten pozwoli na ogrzanie folii na oknach, a to ułatwi jej usunięcie. Trzeba jednak pamiętać, że ta metoda jest pracochłonna i może zająć nam nawet kilka dni, jeżeli do wyczyszczenia mamy kilka okien. Taśma podczas nagrzewania parą może się rozdwajać, ale nie należy się poddawać, ponieważ jest to sposób skuteczny, więc warto poświęcić kilka godzin, by uzyskać zadowalający efekt. Dodatkowym problemem jest to, że po usunięciu starej taśmy, na powierzchni okien może występować biały nalot. Jego usunięcie również nie jest łatwe. Najlepiej użyć do tego ciepłej wody z płynem do mycia szyb.

Taśmy usunięte? Czas więc wybrać firanki, które będą zdobiły nasze okna, a jednocześnie chroniły nasze wnętrza przed wścibskimi oczami. Jak wybierać firanki do różnych pomieszczeń dowiesz się z jednego z poradników na naszej stronie.

Podobne artykuły