Jak zaciemnić szklarnię podczas upałów?

Ogród Data publikacji: 12 czerwca 2021

Gdy na dworze rozpoczną się upały czasami musimy zaciemnić naszą szklarnię, aby ograniczyć temperaturę, która w niej panuje. Zależy to również od warzyw, które w niej uprawiamy. Pomidory lubią słońce i piękniej dojrzewają, gdy szklarni nie zaciemnimy. Zbyt mocno zaciemniona szklarnia może bardziej zaszkodzić roślinom niż duża ilość słońca, które rośliny przecież kochają. Problemem jest tutaj nie jego ilość, a temperatura, która panuje w szklarni.

W słoneczne dni temperatura może przekraczać tam nawet 50 stopni. To już zbyt wiele. Dlatego w takiej sytuacji warto jest zacieniować szklarnię, tak by obniżyć temperaturę. Optymalna temperatura w szklarni zależna jest od tego, jakie warzywa w niej uprawiamy. Papryka lubi temperaturę 25 stopni Celsjusza. Pomidory również bardzo dobrze rozwijają się w takiej temperaturze. Ogórki za to wolą temperatury rzędu 15 stopni Celsjusza.

Z tego powodu w uprawach przemysłowych nigdy nie hoduje się ogórków i pomidorów w jednej szklarni, bo potrzebują one innych warunków. Oczywiście w przydomowych szklarniach zdarza nam się je łączyć. Oczywiście wyrosną, ale plony mogą nie być tak obfite, jak w przypadku rozdzielenia upraw. Mogą również być bardziej narażone na choroby.

Siatka cieniująca

Siatkę cieniującą zakupić możecie praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Wykorzystać w ogrodzie można ją na kilka sposobów. Jednym z nich jest właśnie zaciemnienie szklarni.

Siatki cieniujące najczęściej możemy zakupić w trzech kolorach – zielonym, brązowym oraz czarnym. Różnią się one nie tylko kolorem, ale również stopniem zacienienia, który oznacza się procentowo. Najczęściej są to siatki 55% lub 95%. Jeśli jednak siatka, którą kupimy okażę się zbyt słabo zacieniać, wtedy możemy położyć na nią drugą warstwę lub ją złożyć. W przypadku siatki mocno zacieniającej nie jesteśmy już w stanie zmniejszyć jej przepuszczalności światła.

Oprysk kredą od wewnątrz

Starym dobrze znanym działkowcom i przydomowym ogrodnikom sposobem jest spryskanie szklarni od wewnątrz kredą. To tani i skuteczny sposób na zaciemnienie szklarni. Potrzebujemy do tego kredy malarskiej oraz pojemnika z wodą, w którym ja rozpuścimy.

Następnie mieszanką taką opryskujemy ścianki szklarni. Możemy do tego wykorzystać narzędzie do malowania natryskowego, który możemy kupić za ok. 200 złotych. Przyda on nam się również podczas malowania domu czy oprysku drzew w ogrodzie. Możemy również zrobić to ręcznie.

Kredę zmieszaną z wodą wlewamy do pojemnika w agregacie do malowania. Kreda będzie się od wody oddzielać, dlatego należy co chwilę wstrząsnąć pojemnikiem, aby wymieszać ponownie kredę z wodą. Gdy chcemy zlikwidować zaciemnienie wystarczy spłukać kredę ze ścian szklarni.

Stare firanki

Jeśli jesteś zwolennikiem recyklingu i rozwiązań, które nie wymagają dodatkowych inwestycji, to ten pomysł powinien przypaść Ci do gustu. Wystarczą stare firanki, które należy zawiesić pod sufitem szklarni na rurkach lub innej konstrukcji nośnej, z której wykonana została szklarnia. Zamiast firanek możemy również wykorzystać pozostałe nam fragmenty agrowłókniny lub stare prześcieradła.

Podobne artykuły