Masz problem z komarami? Zaproś jerzyki do swojego ogrodu!

Ogród Data publikacji: 19 czerwca 2019 / Aktualizacja: 2021-04-26

Jerzyki to ptaki, dla których pokarmem są komary. Dlatego ich obecność w naszym ogrodzie może pomóc nam się uchronić przed plagą krwiopijnych owadów. Jerzyki są ptakami średniej wielkości i znajdziemy je w całej Europie. Jeden przedstawiciel tego gatunku w dobę potrafi zjeść 20 000 komarów! Dzięki temu są naprawdę skutecznym sposobem na walkę z blagą komarów i warto postarać się o to by nasz ogród stał się dla nich przyjaznym miejscem.

Co zrobić by jerzyki zamieszkały w naszym ogrodzie?

Jerzyki występują na terenie całej Polski. Nie są zbyt duże, ich długość ciała wynosi do 18 cm. Poluje na owady, w tym komary, które chwyta w locie roztwartym szeroko dziobem. To sprawia, że większość życia spędza w powietrzu. Problem z liczebnością komarów sprawia, że ptak ten jest coraz chętniej widzianym gościem. Niekiedy w centrach miast buduje się specjalne budki. Przykładem tego jest jeden z bloków w Warszawie na ścianie, którego umieszczono budki lęgowe dla tych ptaków.

Zaprosić je do naszego ogrodu nie jest łatwo. Ptaki te zazwyczaj spędzają czas dość wysoko nad ziemią, ponad dachami naszych budynków, gdzie zwykle polują na owady. Zdarza im się również latać niżej nad łąkami. Nie oznacza to, że nasz ogród będzie dla nich dobrym miejscem łowisk i lęgu. Dlatego na pewno mają łatwiej osoby, które posiadają domy piętrowe. Dużo chętniej jerzyk zasiedli budkę lęgową na wysokości naszego dachu.

Najlepiej jest zakupić specjalną budkę lęgową dla jerzyka, która jest przystosowana dla tego gatunku ptaków. Ma odpowiednie wymiary i zapewnia mu łatwy dolot. Gdy już ją mamy umieszczamy ją jak najwyżej to możliwe na ścianie zachodniej lub wschodnie, z pewnością nie południowej, tam ptakom będzie zbyt gorąco.

Jaką mamy pewność, że po ustawieniu takiej budki jakiś jerzyk postanowi ją zasiedlić? Niestety nie mamy żadnej i możemy liczyć jedynie szczęście. Jeśli jednak ptak zdecyduje się zagościć u nas możemy mieć pewność, że zostanie z nami na dłużej bo przywiązują się one do swoich domów tak jak my sami.

Zobacz również: Jak zamontować budkę dla jerzyków.

Podobne artykuły