Domowy sposoby na ukąszenia komarów

Porady Data publikacji: 13 czerwca 2024

Komary nie tylko irytują swoim bzyczeniem, ale również poprzez swoje ukąszenia. Swędzenie i czerwony obrzęk są efektem działania białek obecnych w ich ślinie. Onet podaje proste metody, jak skutecznie łagodzić te nieprzyjemne objawy.

Ukąszenia komarów to jedna z najbardziej uciążliwych stron lata. Swędzenie i czerwony obrzęk, które pojawiają się po ukąszeniu, są wynikiem działania białek obecnych w ślinie owada. Te białka, wprowadzone do skóry podczas ugryzienia, zapobiegają krzepnięciu krwi, co wywołuje odpowiedź układu odpornościowego człowieka. Rezultatem są swędzące bąble.

Chociaż większość reakcji po ukąszeniu komara znika samoistnie w ciągu kilku dni, warto łagodzić objawy. Drapanie może prowadzić do infekcji, powstawania ran i dłuższego gojenia się miejsca po ugryzieniu. Jakie więc sposoby na ukąszenie komara warto stosować?

Proszek do pieczenia z wodą

Mieszanka proszku do pieczenia z wodą tworzy pastę, którą można posmarować miejsce ukąszenia. Po 15 minutach, kiedy pasta wyschnie, można ją zmyć, co powinno przynieść ulgę od swędzenia. W tej roli dobrze sprawdzi się także soda oczyszczona.

Ocet jabłkowy na ukąszenia komarów

Skutecznym sposobem na ukąszenia komarów jest także ocet jabłkowy. Należy nasączyć nim wacik i przyłożyć do skóry. Ocet jabłkowy nie tylko hamuje nieprzyjemne dolegliwości po ugryzieniu komara (np. pieczenie skóry), ale i łagodzi świąd.

Sól do kąpieli na bąble po ugryzieniach komarów

Na ukąszenia komarów dobrze działa także sól. Szczególnie sprawdza się podczas kąpieli, dlatego warto dosypać ją do wanny wypełnionej ciepłą wodą, by odczuć ulgę w uciążliwym swędzeniu.

Pamiętajmy, że skuteczna obrona przed komarami to nie tylko łagodzenie objawów po ukąszeniach, ale przede wszystkim profilaktyka. Warto więc znać i stosować różne metody odstraszania tych uciążliwych owadów.

Podobne artykuły