Na co zwrócić uwagę przy zakupie przyczepki rowerowej dla dziecka?

Parenting Data publikacji: 08 czerwca 2021

Przyczepki rowerowe do jazdy z dziećmi obejmują przyczepki dziecięce z zamkniętym dachem i zwykłe przyczepki rowerowe. W zamkniętej przyczepce dziecko siedzi i nie pedałuje. Przyczepki te mogą pomieścić jedno lub dwoje dzieci. Rowery z przyczepką, znane również jako „rowery doczepiane”, są dobre dla dzieci, które chcą pedałować, ale nie są jeszcze wystarczająco silne lub pewne siebie, aby robić to samodzielnie.

Twoje dziecko powinno zawsze nosić kask, gdy jedzie w przyczepce rowerowej. Nie tylko ochroni to Twoje dziecko, ale również pomoże mu wyrobić dobre nawyki. Upewnij się również, że kask jest prawidłowo dopasowany i noszony.

Przyczepki rowerowe dla dzieci

Przyczepki rowerowe do przewożenia dzieci zazwyczaj mocuje się do tylnej piasty roweru, dzięki czemu dziecko może usiąść i zrelaksować się, gdy Ty ciągniesz je za sobą. Są one dobrym rozwiązaniem dla dzieci w wieku od około 1 do 6 lat. Wiele z nich oferuje opcje konwersji, które pozwalają używać ich jako wózka spacerowego, joggera lub przyczepki na narty. Zazwyczaj mają one wierzch, spód i boki z tkaniny z aluminiowymi prętami dla struktury i ochrony oraz drzwi na zamek błyskawiczny o szerokości przodu przyczepy. Drzwi zazwyczaj mają siatkowe okienko pod plastikowym okienkiem, które zapewnia wentylację, chroni przed owadami i zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Zalety przyczepek

Przyczepki rowerowe zapewniają dziecku większą ochronę niż fotelik zamontowany na ramie roweru. Jeśli rower się przewróci, dziecko w przyczepce spadnie nawet z trzech stóp zanim uderzy o ziemię. Przyczepki dla dzieci posiadają pełne klatki chroniące pasażera(ów) w razie wypadku.

Jeśli pedałujesz z małym dzieckiem, zawsze podpieraj jego głowę. Niektóre przyczepki oferują poduszki stabilizujące lub inne podpórki pod głowę. Standardem w branży jest odczekanie z przewożeniem dziecka w przyczepce rowerowej do ukończenia przez nie pierwszego roku życia. Dziecko powinno być w stanie siedzieć w pozycji wyprostowanej bez nadzoru i trzymać głowę w górze, gdy ma założony kask rowerowy. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, aby potwierdzić, że dziecko jest gotowe do holowania w przyczepce.

Cechy przyczepki rowerowej dla dzieci

Uprząż: Wewnątrz, zamknięta przyczepka posiada siedzenie z systemem uprzęży – podobnym do dziecięcego fotelika samochodowego – dla każdego pasażera. W droższych modelach siedzenie można odchylić, aby uzyskać wygodniejszą pozycję spoczynkową – dobrą do drzemki podczas jazdy.

Kieszenie do przechowywania: Większość przyczepek ma wewnętrzne kieszenie do przechowywania i tacę na przekąski, w której można przechowywać zabawki, gry i jedzenie dziecka. Wiele z nich posiada schowki dla dorosłych, w których można schować klucze, portfel, torbę na pieluchy lub plecak.

Zawieszenie: Niektóre przyczepy mają zawieszenie, aby wygładzić nierówności na drodze.

Liczba miejsc siedzących: Niektóre są przeznaczone do przewozu tylko jednego dziecka, inne mogą pomieścić dwoje.

Hamulec postojowy: Wszystkie przyczepki do przewozu dzieci z zamkniętą kabiną są wyposażone w hamulec postojowy, aby zapobiec stoczeniu się przyczepki. Najbezpieczniejsze z nich blokują piastę. W tańszych przyczepkach hamulec może mieć postać pręta, który naciska na jedną z opon, co może nie być tak bezpieczne.

Zestawy do przebudowy: Wiele przyczepek rowerowych dla dzieci jest dostarczanych z kołem zapasowym, które można zamienić na koło do jazdy na piechotę – bez konieczności szukania dodatkowych części. Można też dokupić akcesoria, które pozwolą przekształcić przyczepkę z rowerowej w przyczepkę do joggingu, wózka spacerowego lub narciarskiego.

Sprawdź specyfikację konkretnych modeli

Przyczepy, które można przekształcić, są wyposażone w uchwyt – zwany również kierownicą – z tyłu lub uchwyt montowany z tyłu jest dostępny jako akcesorium. Sprawdź specyfikację każdego modelu, aby dowiedzieć się, czy producent oferuje kompatybilny zestaw do konwersji. Jeśli przyczepka jest wyposażona w tylny uchwyt, może on być składany podczas jazdy na rowerze, a nie podczas spaceru/joggingu. W niektórych przyczepkach rączka składa się, pełniąc funkcję drugiego pałąka. Przygotowując się do zakupu przyczepki rowerowej, warto pamiętać o narzędziach, które daje nam do dyspozycji Internet, np. porównywarka cen

Zestaw spacerowy zawiera zazwyczaj jedno koło obrotowe, które mocuje się do haka holowniczego. Zestaw do joggingu zawiera zwykle jedno większe koło. Zestaw do konwersji na narty posiada parę nart, które mocuje się do przyczepy. Niektóre przyczepy mają chowane osłony przeciwsłoneczne i plastikowe/siatkowe okna boczne, aby dziecko mogło patrzeć na zewnątrz podczas jazdy i uzyskać dobrą wentylację poprzeczną. W niektórych przyczepach zastosowano plastik i/lub tkaninę z filtrem UV, aby pomóc chronić dzieci przed promieniami słonecznymi. Przyczepki wyższej klasy mogą mieć łukowate boki, aby zapewnić dzieciom więcej przestrzeni wewnątrz.

Podobne artykuły