Jak zaaranżować kuchnię? Inspiracje od podłogi aż po dodatki

Kuchnia Data publikacji: 19 maja 2022 / Aktualizacja: 2022-06-03

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu czy mieszkaniu. W połączeniu z jadalnią i salonem jest centrum spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dlatego ważne jest nie tylko to, by była stylowa, ale także funkcjonalna. Jak to zrobić? Podpowiadamy

Jeśli budujesz dom lub remontujesz mieszkanie, czeka na Ciebie szereg decyzji związanych z urządzaniem. Jednym z pomieszczeń wymagających gruntownego przemyślenia i zaplanowania jest kuchnia. Przedstawiamy kilka porad na aranżacje kuchni małych i dużych.

Urządzamy kuchnię – od czego zacząć?

Kwestią kluczową, determinującą wszelkie działania aranżacyjne jest powierzchnia kuchni oraz to, czy jest ona otwarta, czy stanowi oddzielne pomieszczenie. W ostatnim czasie kuchnie często projektuje się jako wnęki, które przylegają do jadalni, łagodnie przechodząc w salon. W przypadku kuchni otwartych o nieco większej powierzchni warto zastanowić się nad wyspą kuchenną. Można w niej umieścić płytę grzewczą, nad nią stylowy okap, a całość dopełnić np. przeszklonymi witrynkami. W innym układzie wyspa kuchenna może być przestrzenią bardziej praktyczną – zabudowanie jej szafkami pod blatem stworzy dodatkowe miejsce do przechowywania, a sam blat da praktyczną przestrzeń roboczą. Jeśli jednak wybierzesz wyspę niezabudowaną lub zabudowaną tylko częściowo, możesz przy wyspie ustawić hokery i prowadzić tu życie rodzinne lub towarzyskie, zamiast przy tradycyjnym stole.

Jakie kolory są najlepsze do kuchni?

Kolorystyka ma funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także praktyczną. Trzeba mieć bowiem na uwadze fakt, że kolory wykończenia kuchni bardzo silnie oddziałują na jej estetykę i odbiór wizualny samej przestrzeni. Jeśli dysponujesz małą kuchnią, wybieraj jasne kolory, takie jak biały, kremowy, kawa z mlekiem, kolory pastelowe, jasne odcienie drewna. Dzięki temu wniesiesz do kuchni efekt świeżości i przestronności. Ładny efekt wizualny dają połączenia jasnych kolorów z drewnem. Ciemne kolory natomiast, np. czarny, ciemnobrązowy, granatowy lub inne intensywne barwy, nadają się bardziej do dużych kuchni. Wówczas można połączyć je z elementami metalu czy kamienia.

Jak zaaranżować kuchnię?

Aranżując kuchnię trzeba przemyśleć wiele kluczowych elementów, jak podłogi, ściany czy oświetlenie.

Co wybrać na podłogę do kuchni?

Podłoga w kuchni lubi się brudzić. Oprócz tego pojawia się tam często woda, jako efekt gotowania czy sprzątania. Praktyczne aspekty każą więc wybierać płytki podłogowe o właściwościach antypoślizgowych. Lepiej więc wybrać płytki matowe, niż z połyskiem. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na kafle o niejednolitym kolorze i wzorze, skutecznie ukryjesz niewielkie zabrudzenia, jakie powstają przy zwykłym użytkowaniu kuchni. Jeżeli jednak wolisz płytki podłogowe z połyskiem, na dodatek w jasnym kolorze, miej świadomość, że stosunkowo często będziesz sięgać po odkurzacz, miotłę i mop.

Czym wykończyć ścianę między blatem a szafkami wiszącymi?

To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów. Rozwiązań jest oczywiście kilka, a ostateczny wybór zależy nie tylko od preferencji właściciela kuchni, ale także od stylu kuchni. Względy praktycznie w tym wypadku również mają niemałe znaczenie. W czasie przygotowania posiłków, szczególnie w okolicach płyty grzewczej, na ścianach osadza się trudny do zmycia brud lub tłuszcz. Można więc wyłożyć ścianę kaflami ściennymi – są łatwe w czyszczeniu i trwałe. Porównywalnym cenowo rozwiązaniem są różnego rodzaju tafle (np. szklane)  – jednokolorowe lub z wybraną grafiką. W tym wypadku również można liczyć na lata wytrzymałości i łatwość utrzymania czystości. Jeżeli jednak chcesz wydać na ten element kuchni jak najmniej, pomaluj tę przestrzeń farbą. Zwróć jednak uwagę, by była to farba dedykowana takim miejscom – będzie ona odporna m.in. na tłuszcz. Bez problemu zmyjesz z niej różne zabrudzenia, ale bez konieczności szorowania i bez ścierania farby.

Meble kuchenne

Kolejnym ważnym elementem kuchni, a właściwie jej sercem są meble kuchenne. Na rynku istnieje cały szereg materiałów, kolorystyki i sposobów wykończenia mebli, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Bogaty zbiór okuć i uchwytów sprawiają, że bez problemu stworzysz kuchnię marzeń. Oczywiście im bardziej naturalne i wytrzymałe materiały, tym cena kuchni wyższa. Szafki wiszące mogą być zabudowane lub przeszklone, co w połączeniu z punktowym oświetleniem, może stanowić dodatkowy element dekoracyjny.

Blat kuchenny – jaki materiał wybrać?

Blat kuchenny jest na tyle często używany, że należy do elementów, które „zużywają się” najszybciej. Dlatego im lepszy i trwalszy materiał na blat wybierzesz, tym dłużej nie będzie on wymagał wymiany. To oczywiście generuje większy koszt inwestycyjny, ale czasem lepiej zainwestować wyższą sumę pieniędzy, niż regularnie wymieniać blat kuchenny na nowy. Prym wśród tańszych opcji wiodą płyty laminowane. Mogą one imitować drewno, kamień, stal lub mieć dowolny jednolity kolor. Innym rozwiązaniem są blaty z kompozytu. To połączenie materiałów naturalnych i żywicy akrylowej. Droższy, ale zdecydowanie trwalszy jest kamień naturalny w przeróżnej kolorystyce, o różnej strukturze. W minimalistycznej i nowoczesnej kuchni natomiast sprawdzi się blat ze stali. Jest ona odporna na wilgoć, temperaturę i mechaniczne uszkodzenia. Natomiast jeśli zależy Ci na efekcie ciepła i przytulności, wybierz blat drewniany. Jest on jednocześnie wrażliwy na rozlane płyny, zarysowania czy wysokie temperatury.

Oświetlenie kuchni

To, jak oświetlisz kuchnię, będzie wpływało na komfort przygotowania posiłków, zwłaszcza wieczorem. Oprócz oświetlenia sufitowego, zadbaj także o oświetlenie blatu roboczego. Mogą to być zwykłe taśmy led podklejone pod wiszącymi nad blatem szafkami. Klimatu i stylu nada także dodatkowe oświetlenie zamontowane w szafkach z przeszkleniami. Zwykle w kuchni montuje się oświetlenie o zimnym odcieniu. Jeśli planujesz wyspę kuchenną, nie zapomnij o oświetleniu bezpośrednio nad tym miejscem.

Aranżacja kuchni to wyzwanie, ale jednocześnie duże pole do kreatywności. Wielość materiałów do wyboru sprawia, że możesz stworzyć to pomieszczenie tak, by pasowało do każdego wnętrza. Zwróć uwagę na materiały, które wybierasz, by zapewnić trwałość kuchni na lata.

Podobne artykuły