Brukselka jest bardzo zdrowym warzywem. Te małe kapustki zawierają witaminy z grupy B. Są także źródłem witamin A, C, E i K. Oprócz tego znajdziemy w nich między innymi magnez, fosfor, żelazo, potas i wapń. Spożywanie brukselki dostarcza więc naszemu organizmowi cennych dla niego witamin oraz minerałów.
Niestety nie jest lubiana przez dzieci przez swój gorzki smak. Warto jednak, aby jadły ją jak najczęściej. Dlatego podpowiemy Wam, jak ugotować brukselkę, aby nie była gorzka. Istnieją dwa sposoby, które nam w tym pomogą.
Nie chcesz, aby brukselka po ugotowaniu była gorzka? Dzień przed przygotowaniem dania zamroź ją. Dzięki temu po ugotowaniu nie będzie miała gorzkiego posmaku. Nie musisz jej rozmrażać, od razu możesz wrzucić ją do wrzącej wody. Jeśli nie masz tyle czasu, to umieść ją w zamrażalniku przynajmniej na godzinę przed ugotowaniem.
Brukselkę gotujemy w osolonej wodzie. Gorzkiego smaku możemy pozbyć się dodając do niej cukru. Warzywo gotujemy przez 10-15 minut bez przykrycia, a po tym czasie będzie idealne.
Brukselkę można podawać na wiele sposobów. Po prostu ugotowana może być dodatkiem do obiadu. Możemy wtedy polać ją bułką tartą, aby była smaczniejsza. Świetnie sprawdzi się w przypadku różnego rodzaju zapiekanek, a także jako składnik zup.
Świetnie smakuje również jako samodzielne danie. Brukselka smażona wraz z boczkiem, to potrawa dla prawdziwych koneserów tego warzywa. Jej przygotowanie jest bardzo proste.
Pół kilograma brukselki należy ugotować. Wiemy już, jak to zrobić, aby nie była gorzka. Po ugotowaniu odlewamy wodę i przygotowujemy boczek. Będziemy potrzebować 100 g boczku wędzonego, który musimy pokroić w kosteczkę.
Następnie boczek podsmażamy z brukselką na łyżce masła klarowanego. Więcej tłuszczu nie potrzebujemy, gdyż wytopi się z boczku. Gdy boczek i brukselka zarumienią się, wystarczy już tylko doprawić je solą i pieprzem, a następnie podać.