Hortensja bukietowa – odmiany, uprawa i pielęgnacja

Ogród Data publikacji: 20 lutego 2022

Hortensja bukietowa (wiechowata) jest najczęściej uprawianą hortensją w ogrodach. Ma piękne kwiaty, jest łatwa w uprawie i cieszy oko przez wiele miesięcy. Świetnie znosi przymrozki i kwitnie dużymi kwiatostanami. Przy odpowiedniej pielęgnacji można liczyć na naprawdę obfite kwitnienie. Latem nie da się przejść obok niej obojętnie. Sadzonki hortensji bukietowej można dostać w wielu sklepach ogrodniczych.

Uprawa hortensji bukietowej

Uprawa hortensji nie jest zbyt skomplikowana i nie ma ona specjalnych wymagań. Najlepszym stanowiskiem będzie półcień, ale poradzi sobie również w bardziej nasłonecznionym miejscu. Nie możemy zapomnieć o stale lekko wilgotnym podłożu. Warto zapewnić hortensji delikatnie osłonięte miejsce, ponieważ silny wiatr nie jest dla niej korzystny. 

Uprawa hortensji bukietowej to również odpowiednie podłoże. Powinno ono być lekko kwaśne, żyzne i wilgotne. Nie może być zbyt zbite, a raczej mocno przepuszczalne. Spory udział kwaśnego torfu lub kompostu może w tym bardzo pomóc. Ważny jest również duży udział próchnicy. 

Sadzonki hortensji bukietowej

W wielu sklepach ogrodniczych dostaniemy sadzonki hortensji bukietowej. Są one sprzedawane w pojemniczkach i gotowe do samodzielnego posadzenia w ogrodzie. Możemy wybierać w całym mnóstwie odmian. Jedną z piękniejszych jest hortensja Pink Lady. Można je sadzić od wczesnej wiosny, nawet do późnej jesieni. W pierwszej kolejności musimy oczywiście znaleźć i przygotować odpowiednie stanowisko. Nie zapominajmy o przekopaniu i usunięciu chwastów.

Sadzonki hortensji bukietowej umieszczamy w ziemi na takiej głębokości, na jakiej rosły w doniczce. Nie można wsadzić zbyt głęboko ani zbyt płytko, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić system korzeniowy. Następnie przysypujemy odpowiednim podłożem i obficie podlewamy. W ten sposób mamy dużą szansę na przyjęcie się sadzonki hortensji bukietowej

Pielęgnacja hortensji bukietowej

Pielęgnowanie hortensji bukietowej nie jest zbyt wymagające. Musimy przede wszystkim pamiętać o regularnym podlewaniu młodych sadzonek. Woda musi dotrzeć do bryły korzeniowej, więc warto podlewać dużą ilością wody, ale rzadziej. Starsze krzewy należy nawadniać w okresie długo trwającej suszy. 

Uprawa hortensji (młodych sadzonek) nie wymaga od nas początkowo dodatkowego nawożenia. Nawożenie rozpoczynamy dopiero po kilku tygodniach, kiedy mamy pewność, że roślina się przyjęła. Wykorzystujemy nawozy przeznaczone do hortensji i zawsze działamy zgodnie z zamieszczoną instrukcją. Jeżeli posadziliśmy roślinę późną jesienią, to nawożenie rozpoczynamy dopiero na wiosnę. 

Podobne artykuły