Rośliny zadarniające są odpowiedzią na potrzeby właścicieli ogrodów, w których nic nie chce rosnąć. Z powodzeniem mogą zastąpić nawet trawę w problematycznych miejscach, takich jak skarpa, pasy podjazdu czy między krzewami. Rośliny okrywowe (inna nazwa roślin zadarniających) płożą się i rozrastają tworząc zwartą roślinną powierzchnię. Z powodzeniem można zastosować je zarówno na zacienionym, jak i silnie nasłonecznionym terenie. Wszystko dlatego, że dostępnych jest ich wiele odmian.
Rośliny zadarniające, inaczej nazywane okrywowymi, tworzą na powierzchni gleby zwarty kobierzec, a ich pędy bardzo dobrze zakorzeniają się w glebie.
Proste w uprawie rośliny okrywowe są niezawodnym sposobem na obsadzenie problematycznych miejsc, w których trudno o przyjęcie się wymagających gatunków roślin czy traw. Na uwagę zasługuje ich atrakcyjny wygląd. Część odmian przepięknie kwitnie, dlatego w twoim ogrodzie spełnią nie tylko praktyczną, ale także dekoracyjną funkcję. Ozdobne liście oraz kolorowe kwiaty, które większość z nich posiada, stanowią efektowne wypełnienie ogrodu przez większą część roku, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
Rośliny zadarniające są idealnym wyborem dla osób, które nie mają czasu lub nie lubią pielęgnować ogrodu. Wystarczy posadzić je w pasach podjazdu do garażu, na skarpie, między krzewami, a nie będzie problemu z koszeniem trawy i dbaniem o ten obszar. Od czasu do czasu wyrwiesz przebijające się przez glebę chwasty, a teren będzie zadbamy, bez większego wkładu pracy. Nie musisz również obawiać się, że wybrane gatunki roślin nie przyjmą się, ponieważ w tym przypadku nie stanowi większego problemu przystosowanie do panujących warunków terenowych. Ich zakup jest więc znakomitą inwestycją, której nie należy się obawiać.
Jedynym wymogiem w przypadku roślin okrywowych jest staranne przygotowanie gleby, na której mają rosnąć. Trzeba ją przekopać, usunąć chwasty, inne korzenie z wybranego terenu oraz wzbogacić glebę o nawóz organiczny (kompost lub niekwaśny torf). Na tak przygotowanej glebie z powodzeniem możesz posadzić wygrane gatunki roślin zadarniających.
Zalecamy, aby sadzić byliny okrywowe po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk w jednym miejscu, z wybranego gatunku, i to dość gęsto. Uda się dzięki temu stworzyć efektowny kobierzec już w pierwszym, maksymalnie w drugim roku od zasadzenia. Jeżeli na efekty możesz lub chcesz poczekać dłużej, oczywiście nie ma problemu, aby posadzić rośliny rzadziej, na znacznie większym obszarze.
Rośliny zadarniające są znakomitą alternatywą dla trawnika. Możesz się na nie zdecydować, jeżeli w danym miejscu trawa nie chce rosnąć lub po prostu jest tam problematyczna do utrzymania. Warto poznać funkcje zamiennika trawy, które z pewnością przekonają cię do zainwestowania w rośliny okrywowe.
Rośliny zadarniające są świetną opcją dla osób, które nie lubią zajmować się ogrodem lub nie mają na to czasu. Część dostępnych gatunków jest mało wymagająca, a przy tym rośliny rozrastają się bardzo szybko, tworząc efektowny kobierzec.
Podstawową zasadą, którą należy kierować się przy wyborze każdego rodzaju roślin jest dopasowanie danego gatunku do rodzaju gleby oraz stanowiska (zacienione, nasłonecznione), jakie preferują.
Jeżeli na terenie, na którym mieszkasz jest gleba sucha i piaszczysta dywany ogrodowe z roślin okrywowych stworzysz m.in. z następujących gatunków:
Na terenach podmokłych poradzą sobie:
W mocno nasłonecznionych miejscach możesz posadzić:
Półcień oraz obszary pod drzewami uwielbiają:
W mocno zacienionych miejscach w swoim ogrodzie możesz natomiast posadzić:
Co sprawdzi się na skarpie?
Bliżej omówimy kilka wybranych gatunków roślin zadarniających, które upiększą w wyjątkowy sposób twój ogród:
Rośliny zadarniające są zbawieniem dla osób, które chcą mieć piękny ogród, ale niekoniecznie mają czas i chęci, aby o niego dbać. Ponadto mają niewielkie wymagania glebowe i do prawidłowego rozwoju nie potrzebują stosowania skomplikowanych środków ochrony roślin.
Rośliny okrywowe możesz posadzić wszędzie tam, gdzie jest problem z zakorzenieniem się trawy czy innych krzewów oraz kwiatów. Stworzysz dzięki nim efektowną przestrzeń, która nie będzie odstraszała, a dopełni aranżację pięknego ogrodu. Bez trudu uda się dobrać odmianę, która idealnie sprawdzi się na glebie i stanowisku, jakie znajdują się w twoim ogrodzie.
Niewiele potrzeba, aby stworzyć efektowny kobierzec, który spełni funkcję praktyczną i dekoracyjną w ogrodzie. Pamiętaj: aby uzyskać szybki efekt, sadź wybrany gatunek gęsto i w dużej ilości. Możesz także wybrać kompozycję z kilku odmian potrzebujących do prawidłowego rozwoju podobnych warunków. Twój ogród zostanie w każdym aspekcie dopełniony.
Rośliny zadarniające hamują rozwój chwastów w ogrodzie, szczególnie, jeżeli posadzisz je bardzo gęsto. Od czasu do czasu trzeba będzie jedynie wyrwać pojedyncze nieestetyczne badyle, a także pamiętać o podlaniu gatunków tego wymagających. Żadnej innej pomocy te rośliny nie będą od ciebie potrzebowały, jeżeli tylko właściwie przygotujesz im glebę podczas sadzenia.