Jak wyhodować własny szczypiorek — już więcej go nie kupisz

Kuchnia Data publikacji: 20 marca 2024

Miłośnicy szczypioru często zastanawiają się, jak wyhodować swój własny, by nie musieć kupować go w sklepie. Ten niepozorny dodatek do kanapek czy potraw potrafi wiele zdziałać w kwestii smaku, ale dodatkowo podkręca ich walory zdrowotne. Sprawdź, jak zabrać się za własną hodowlę szczypioru!

Własny szczypiorek — w wodzie, w doniczce z ziemią

Najczęściej do hodowania szczypioru wykorzystuje się cebulę. Proces ten nazywa się pędzeniem. Jeśli najbardziej zależy nam na szczypiorze, warto do tego wybrać odpowiedni rodzaj cebuli. Najlepsze okażą się te, które już wcześniej były hodowane w gruncie. Kupione w sklepie cebule również będą dobre, o ile nie są uszkodzone czy przesuszone. Dobrym wyborem będzie cebula, która już sama puszcza zielone liście.

Pędzenie cebuli na szczypior może odbywać się w wodzie. Wystarczy słoik lub styropianowe pudełko z wyciętymi otworami, na których cebula będzie się opierać, a korzenie będą zamoczone w wodzie. Do przygotowanego naczynia wystarczy wlać wodę do odpowiedniego poziomu, a następnie ustawić cebulę. Słoik lub styropianowe pudełko z wodą i cebulą należy usytuować na parapecie, by cebula miała dostęp do światła słonecznego. Już po kilku dniach szczypior będzie gotowy do cięcia.

Pędzenie cebuli na szczypior w ziemi w doniczce również jest bardzo łatwym zadaniem. Wystarczy do połowy doniczki nasypać ziemi, a następnie włożyć do niej przygotowaną wcześniej cebulę. Następnym krokiem jest przysypanie jej delikatnie ziemią, tak ok. do ½ wysokości cebuli. Ważne jest, by cebula się nie ruszała. Posadzenie cebuli to nie wszystko — trzeba ją jeszcze podlewać regularnie oraz warto ustawić ją w miejscu, do którego dociera światło słoneczne — najlepiej na kuchennym parapecie.

Domowy szczypiorek z nasion

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby szczypior wyhodować również z użyciem nasion. Wystarczy wsypać do doniczki ziemię ogrodniczą, a następnie na wierzch wysypać nasiona cebuli. Kolejnym krokiem będzie delikatne przysypanie ich ziemią, lekkie ubicie powierzchni oraz skromne podlanie całości wodą — na samym początku najlepiej sprawdzi się minimalne skropienie. Doniczkę z posianym szczypiorem należy postawić na kuchennym parapecie, aby roślina miała dostęp do słońca!

Właściwości prozdrowotne szczypiorku

Szczypior, choć uchodzi za niepozorny dodatek, jest bogactwem wielu cennych składników odżywczych. Bylina ta zawiera witaminy B1, B2, C, A, a ponadto: flawonoidy, beta-karoten, kwas foliowy, wapń, żelazo, potas, fosfor oraz związki siarkowe. Regularne jedzenie szczypioru zagwarantuje silne działanie antyoksydacyjne w organizmie. Znajdujące się w szczypiorze składniki działają zapobiegawczo oraz wspomagająco w takich schorzeniach jak hiperlipidemia, miażdżyca, nowotwory, nadciśnienie tętnicze, choroba Alzheimera czy Parkinsona!

Podobne artykuły