Jak wyczyścić przypalony garnek? Pewnie już myślisz, że nadaje się tylko do wyrzucenia, ale to nie prawda. Dzisiaj podpowiemy Ci jak go uratować, a jest to cenna informacja, która przyda się każdej Pani Domu. Nawet najlepszym z nas czasem zdarza się zagapić i coś przypalić. Często wcale nie jest to nasza wina. Dzieci, które w każdej chwili czegoś od nas potrzebują. Mąż, który nie może znowu znaleźć koszuli, która jak zawsze wisi w tym samym miejscu. Koleżanka, która zadzwoniła tylko z szybką informacją, ale jak zwykle się rozgadała. To wszystko sprawia, że odrywamy się od tego co robimy i czasami o tym zapomnimy. Wtedy nagle niczym strzała trafia w Twoją głowę myśl „miałam obiad na gazie” i już wiesz, że na pewno się przypalił. Szybki test organoleptyczny wykonany po dobiegnięciu do kuchni po biegu przez płotki nad zabawkami i praniem, które leży w korytarzu potwierdza werdykt „nosz kur…” :) Także nie martwcie się, zdarza się każdej z nas. To nie powód do ujmy. Warto jednak wiedzieć jak taki garnek uratować. Dzisiaj właśnie się tym zajmiemy.
Jeśli masz garnki ze stali nierdzewnej to pamiętaj o tym, że łatwo je porysować. W takiej sytuacji mocne skrobanie mające na celu usunięcie przypalenizny odpada. Dlatego musimy zrobić to inaczej. Zanim postaramy się usunąć spalone resztki jedzenia musimy najpierw spaleniznę odmiękczyć. Świetnie w tej roli sprawdza się kwasek cytrynowy. Wystarczy garnek zalać wodą na wysokość spalenizny i wsypać do niej torebkę kwasku cytrynowego.
Zagotuj wodę i pozostaw ją w garnku dopóki nie wystygnie. Wtedy wylej ją i spróbuj usunąć spaleniznę. Proponuję najpierw użyć do tego materiału, który jest miększy niż nasz garnek. Ja zwykle używam drewnianej szpatułki. Jeśli to się nie sprawdzi to czyścika kuchennego do garnków. Ale już za pierwszym razem powinno wszystko ładnie zejść. Jeśli nie masz w domu kwasku cytrynowego, a masz ocet to możesz go również użyć. Na garnek wody dodaj szklankę octu, uzupełnij wodą i zagotuj. Potem zostaw na 3-4 godziny i usuń spaleniznę. Również działa bardzo dobrze, ale moi domownicy nie przepadają za zapachem octu, dlatego częściej stosuję w kuchni kwasek cytrynowy.
Inaczej postąpimy w przypadku garnków emaliowanych. Tutaj wykorzystamy sól. Zalej garnek wodą, dosyp sowicie soli i zagotuj wodę. Następnie pozostaw go na kilka godzin w spokoju, a gdy wrócisz możesz wyczyścić spaleniznę druciakiem.
Masz zmywarkę w domu? Zapewne korzystasz z tabletek do mycia w niej naczyń. Jak się domyślasz bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem nawet zaschniętego brudu. Taka ich rola. Dlatego możemy wykorzystać je również przy czyszczeniu przypalonego garnka. Wypełnij garnek wodą do miejsca, w którym jest przypalony i wrzuć do środka kostkę do zmywarki. Woda może być ciepła, ale nie musi być gorąca. Ciepła woda z kranu w zupełności wystarczy, kostka i tak się w niej rozpuści. Taki garnek odstawiamy na bok na całą noc z dala od dzieci. Bo o ile w przypadku soli czy kwasku cytrynowego nic poważnego im się nie stanie, to już chemia zawarta w tabletce do zmywarki może narobić szkód, gdy dziecko wyleje na siebie taką wodę. Oczywiście w poprzednich sposobach garnki z wrzątkiem również muszą być odpowiednio zabezpieczone.
Po nocy w takiej kąpieli chemicznej spalenizna rozmięknie i jej usunięcie nie sprawi Ci już najmniejszego problemu. Zamiast kostki możesz również użyć specjalnych preparatów do przypalonych garnków. Wielu producentów chemii kuchennej posiada w swoim asortymencie środku do usuwania przypaleń. Czasem warto taki środek mieć w domu bo nie tylko przyda nam się podczas czyszczenia przypalonego garnka, ale też z łatwością wyczyścimy nim piekarnik, mikrofalówkę czy blat kuchenki gazowej, gdzie również nie ma co ukrywać, jedzenie się przypala i pozostaje na powierzchni. Jeśli masz w domu kominek to za jego pomocą też bardzo łatwo czyści się szybę z sadzy. Płyn trzeba tylko odpowiednio długo zostawić na powierzchni w zależności od tego jak bardzo jest przypalona. Zazwyczaj maksymalnie godzina wystarcza do uzyskania odpowiedniego efektu przy dużych przypaleniach.