Jak wybrać odpowiednią moskitierę na okno dachowe?

Porady Data publikacji: 25 września 2023

Jedna z największych wad sezonu letniego to walka z uciążliwymi owadami. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się komarów i innych insektów z pomieszczeń, ale najlepiej jest uniemożliwić im przedostanie się do wnętrza domu. W tym celu warto zamontować moskitierę. Piszemy o zaletach moskitier do okien dachowych oraz podpowiadamy, jak je dobrać i odpowiednio zamontować.

Czym charakteryzują się moskitiery na okna dachowe?

Moskitiery to rodzaj akcesoriów dodatkowych do okien w formie gęsto plecionej siatki. Najpopularniejszym typem takiego produktu są moskitiery przeznaczone do standardowych okien pionowych. Warto jednak wiedzieć, że tego typu elementy występują na rynku również jako dodatek do okien dachowych. Takie moskitiery montuje się na specjalnej konstrukcji zwanej szpaletą, a nie bezpośrednio do profilu okna. Szpaleta to systemowe rozwiązanie, które może służyć do estetycznego wykończenia wnęki okiennej lub jako praktyczna prowadnica do zamocowania siatki przeciw owadom. Moskitiera rolowana dostępna w ofercie znanego producenta Fakro: https://sklep.fakro.pl/rolety/moskitiera-na-okna-dachowe.html, skutecznie zapobiega przedostawaniu się insektów do pomieszczeń na poddaszu. Jednocześnie zapewnia możliwość wentylowania wnętrza (okna mogą być przez ten czas uchylone). Produkt dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – białym i srebrnym wykończeniu prowadnic. Jest też kompatybilny z innymi akcesoriami wewnętrznymi i zewnętrznymi tej marki. Producent Fakro deklaruje 2-letnią gwarancję na moskitiery dachowe. 

Dlaczego warto zdecydować się na zakup moskitiery dachowej?

Moskitiery to niemal obowiązkowe wyposażenie okien wszędzie tam, gdzie w okresie letnim występuje problem z uciążliwymi komarami, muchami, meszkami i innymi owadami. To szczególnie przydatny produkt do okien dachowych, zwłaszcza wtedy, gdy na poddaszu urządzono sypialnię, ale nie tylko. Wśród najważniejszych zalet moskitiery na okno dachowe można wymienić m.in.:

  • skuteczną ochronę pomieszczeń przed insektami;
  • prosty montaż;
  • wygodną ręczną obsługę (w przypadku wysoko zamontowanych okien realizowaną za pomocą drążka);
  • solidne wykonanie z odpornej siatki powlekanej PVC oraz aluminiowych prowadnic;
  • możliwość pozostawienia uchylonego okna;
  • minimalne zacienienie pomieszczeń.

Moskitiery na okno dachowe są dostępne w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można dobrać właściwy produkt do szerokości i długości wnęki okiennej. 


Na co zwracać uwagę podczas wyboru moskitiery na okno dachowe?

Jak tłumaczą specjaliści, najważniejszą kwestią na etapie wyboru moskitiery jest jakość produktu. W sklepach stacjonarnych i internetowych można bez trudu nabyć tego typu akcesoria w atrakcyjnych cenach. Trzeba jednak uważać, gdyż nierzadko są wykonane z nieodpowiednich materiałów, co skutkuje tym, że po krótkim czasie tracą swoją funkcjonalność. Moskitiera dachowa powinna więc wyróżniać się wysoką odpornością na różne czynniki mechaniczne oraz atmosferyczne. Nie bez znaczenia jest także rodzaj prowadnic i materiał wykonania. Aby zyskać pewność, że moskitiera będzie skutecznie chronić dom przed owadami, najlepiej dokonywać zakupu u znanych i sprawdzonych firm na rynku, takich jak producent okien dachowych Fakro. Oprócz tego warto pamiętać o regularnym czyszczeniu moskitiery (wystarczy raz w roku), a także zasadach prawidłowego doboru i montażu. 

Jak dobrać rozmiar moskitiery na okno dachowe i jak ją zamontować?

Dobierając rozmiar moskitiery dachowej, należy wiedzieć, że montuje się ją na szpalecie, a nie na oknie dachowym. W związku z tym konieczne jest dokonanie pomiaru szerokości i długości okna w świetle szpalety i na podstawie tych wymiarów znaleźć odpowiedni model moskitiery. Podczas mocowania produktu należy postępować zgodnie z instrukcją montażową dołączoną do opakowania. Elementy niezbędne do tej czynności znajdują się w zakupionym zestawie. Dodatkowo należy przygotować narzędzia, takie jak poziomica, wiertarka, śrubokręt czy miara zwijana.

Podobne artykuły