Przewodnik po wyborze ergonomicznego fotela biurowego

Wnętrza Data publikacji: 07 czerwca 2022

Wielu z nas spędza długie godziny przed komputerem, wykonując swoją pracę. Rzadko kiedy myślimy wtedy o tym, jak powinna być ułożona nasza sylwetka by na dłuższą metę zapewnić sobie dobre samopoczucie. Na szczęście, świadomość użytkowników mebli biurowych rośnie, a dzięki temu są w stanie poszukiwać takich rozwiązań, które spełniają nie tylko ich oczekiwania, ale również zapewniają zdrowe i bezpieczne warunki pracy. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem, w którym wskazujemy na co warto zwrócić uwagę kupując fotel biurowy.

Ergonomiczny fotel biurowy – co to takiego?

Fotel ergonomiczny to taki, który posiada odpowiednio wyprofilowane siedzisko i oparcie, wymuszając na naszym ciele zachowanie odpowiednio wyprostowanej postawy. Jego głównym celem jest stworzenie takiego ułożenia by nasza miednica była odpowiednio usadzona, przez co odcinek lędźwiowy kręgosłupa przyjmuje naturalny kształt, który w dłuższej perspektywie jest dla nas po prostu bezpieczny.

Fotele biurowe powinny posiadać funkcję regulacji i możliwość dopasowania ich poszczególnych elementów (oparcie, zagłówek, podłokietniki) do naszych indywidualnych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę kupując fotel do pracy?

  • Zwróć uwagę czy fotel, który planujesz kupić ma regulowaną wysokość siedziska. Optymalna wysokość to taka, która wynosi 45-50 cm od podłogi lub sprawia (w przypadku wyższych/niższych osób), że Twoje nogi układają się w kąt prosty (90 stopni) z podłogą.
  • Warto także sprawdzić, że wybrany przez Ciebie fotel ma możliwość regulacji pozycji i głębokości siedziska. Siedzisko nie może być głębsze niż wynosi długość ud wraz z pośladkami.
  • Sprawdź kąt nachylenia oparcia. Nie powinien on powodować siedzenia w pozycji półleżącej czy nadmiernie przechylonej do przodu. Tu, podobnie jak z siedziskiem, Twoje plecy powinny przyjmować kąt prosty w stosunku do ułożenia miednicy.
  • Zobacz na jakiej wysokości umieszczone są podłokietniki. Optymalna wysokość to około 19 do 25 centymetrów od siedziska. Oczywiście, jeżeli jesteś wyższy/niższy wysokość tę należy dostosować do swoich potrzeb. Warto również zmierzyć ich wysokość całkowitą od ziemi, tak by mieściły się one pod biurkiem, gdy będziemy chcieli przysunąć fotel do mebla.
  • Zwróć uwagę na podstawę fotela. Może on opierać się na klasycznych nogach bądź na kółkach. Ważne by zachowywały one stabilność a także umożliwiały nam swobodę ruchu.
  • W przypadku gdy Twój fotel ma zagłówek, zorientuj się czy istnieje również możliwość jego regulacji, tak by korzystanie z niego było komfortowe.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o ergonomicznych meblach?

Dobrze dobrany fotel ergonomiczny to gwarancja komfortu pracy. Dzięki temu, że zapewnia nam on odpowiednie ułożenie naszej sylwetki, nie musimy wiercić się na stanowisku pracy, poszukując odpowiedniej pozycji, tylko możemy zająć się swoimi obowiązkami.

Dzięki właściwie dobranemu fotelowi minimalizujemy ryzyko uszkodzeń ciała. Mogą to być różnego rodzaju nadwyrężenia czy zwichnięcia, a w dalszej perspektywie powtarzające się urazy narządu ruchu czy mięśni. Dobrze dobrany fotel to również minimalizacja niepotrzebnego stresu.

Jeżeli szukasz profesjonalnego fotela odwiedź już dzisiaj sklep z fotelami i krzesłami biurowymi i wybierz najlepszy model dla siebie!

Podobne artykuły