Piece kominkowe – czy to rozwiązanie dla mnie?

Wnętrza Data publikacji: 07 listopada 2019

Piece kominkowe pełnią dzisiaj nie tylko rolę ogrzewania, ale również dekoracji wnętrza. Szeroki wybór modeli i wzorów sprawia, że bez trudu dopasujemy je do naszego wnętrza oraz gustów. Dzięki temu będą dekoracją naszego salonu, a wieczory spędzone w świetle rozpalonego pieca kominkowego z pewnością będą należały do niezapomnianych. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnego kominka. Jest ona o tyle wygodna, że nie wymaga wcześniejszego planowania instalacji i miejsca pod kominek, a to sprawia, że możemy go dołożyć nawet do istniejących już budynków bez wcześniej zaplanowanego w projekcie kominka. Dlatego jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy marzą o kominku w swoim domu.

Piece kominkowe montuje się dużo łatwiej i nie jest to tak kosztownym przedsięwzięciem jak w przypadku kominka. Dlatego też często nazywa się je kominkami wolnostojącymi. Są one już zamknięte w specjalnej obudowie i gotowe do montażu przez podłączenie do systemu kominowego. Aby się nimi cieszyć nie musimy więc wcześniej planować całej instalacji i osadzać wkładu kominowego, musimy mieć jedynie możliwość podłączenia się do komina.

W ofercie firmy Keffner znajdziemy piece kominkowe o różnych gabarytach i stylach wykończenia. Dzięki temu możemy dopasować je do istniejących pomieszczeń i znaleźć na nie miejsce również w mniejszych powierzchniowo pokojach. Oprócz pieców typu koza warto zwrócić uwagę na to co oferują piece kominkowe kaflowe. Nie tylko charakteryzują się ponadczasowym designem, ale również przez dłuższy czas oddają ciepło co sprawia, że lepiej sprawują się jako źródło ogrzewania. Dzięki temu po jednokrotnym rozpaleniu w nim ciepło będzie uwalniane jeszcze przez wiele godzin.

Na co zwrócić uwagę wybierające piece kominkowe?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wygląd pieca, tak by pasował on do naszego wnętrza, oraz podobał nam się osobiście. Na szczęście wybór modeli dzisiaj jest naprawdę duży. Piece jak i kratki kominkowe możecie przejrzeć na stronie https://keffner.pl/pl/c/Piece-kominkowe/7. Dzięki temu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ale wygląd to nie wszystko. Warto również zwrócić uwagę na inne aspekty, a jednym z podstawowych jest funkcja jaką ma pełnić.

Jeśli piec kominkowy ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną to nie musimy przejmować się jego mocą grzewczą. Jeśli jednak ma on służyć nam jako ogrzewanie to jest to już istotny parametr, który powinien determinować nasz wybór. W przypadku funkcji dekoracyjnej i rozpalania piec tylko co jakiś czas by spędzić czas przy żywym ogniu możemy wziąć piec nawet mniejszej mocy niż nam jest potrzebny lub dedykowany danemu pomieszczeniu, w którym na czas jego używania możemy wyłączyć inne źródło ogrzewania. Aby to obliczyć musimy znać kubaturę pomieszczenia. Gdy już ją znamy przyjmuje się, że 1 kW mocy pieca wystarcza na ok. 12 mkw powierzchni do ogrzania.

Jeśli piec ma służyć jako główne źródło ogrzewania w danym pomieszczeniu to tym bardziej musimy wybrać piec o mocy dedykowanej kubaturze pomieszczenia do ogrzania. Warto również sprawdzić czas palenia i sprawność pieca, która nie powinna wynosić mniej niż 70%.


Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły