Jak wybielić białe skarpetki? Sprawdzone sposoby!

Porady Data publikacji: 30 lipca 2019

Jak wybielić białe skarpetki? To pytanie zadaje sobie każdy bo z biegiem czasu białe skarpetki szarzeją. Chcemy wtedy znów przywrócić im biel. Można na szczęście to zrobić. Wystarczy znać odpowiednie sposoby, które dzisiaj Wam przedstawimy. Dzięki nim Twoje skarpetki znów będą białe jak kiedyś!

Jak wybielić białe skarpetki?

Sposobów na dopranie białych skarpetek jest wiele. Jedną z popularnych metod jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Ma ona właściwości wybielające, dlatego można przygotować roztwór z sody, w której w pierwszej kolejności przed praniem namoczymy skarpetki. Przygotuj sobie miskę z ciepłą wodą, a następnie rozpuść w niej trzy łyżki sody oczyszczonej. Następnie namocz w niej skarpetki. Możesz je zostawić nawet na całą noc, a rano wrzucić do prania jak zwykle. Taka kuracja przywróci im biel. Jeśli nie masz czasu na ich moczenie sodę oczyszczoną możesz wrzucić bezpośrednio do bębna pralki.

Drugim sposobem, który jest często stosowany jest użycie wody utlenionej. Woda utleniona jest przydatna przy usuwaniu wielu różnych plam np. z potu czy z krwi. Sprawdza się również jako środek wybielający zszarzałe tkaniny. Również w tym przypadku przygotujemy roztwór wody utlenionej i zwykłej wody. Na 3 litry wody dajemy łyżkę wody utlenionej i w niej moczymy skarpetki. Następnie wkładamy je do pralki i pierzemy jak zwykle.

Sok z cytryny to kolejny domowy sposób na białe skarpetki. Przygotuj miskę ciepłej wody i wlej do niej sok wyciśnięty z jednej cytryny. Włóż skarpetki i dobrze je namocz. Po wszystkim upierz je jak zwykle, ale od razu zauważysz różnicę w kolorze. Staną się one widocznie bielsze.

Praktyczna będzie również zwykła sól kuchenna. Na litr wody rozpuść łyżkę soli. Następnie w takim roztworze namocz skarpetki i potem je wypierz w pralce. Dzięki temu przywrócisz im biel. To nic trudnego.

Jak prać białe skarpetki?

Problem zszarzałych skarpetek rozwiązaliśmy, ale co zrobić aby do tego więcej nie dopuścić? Ważne jest ot by prać białe skarpetki w odpowiedni sposób. Istnieje wiele domowych sposobów, które pomogą Ci zachować biel pranych rzeczy.

Warto jednak pamiętać o tym by białe rzeczy prać osobno. Nie łącz je z innym praniem. Inaczej barwinki, które znajdują się w tkaninach przenikną do białych tkanin i sprawią, że nie będą one już śnieżno białe. Zabrudzić białe rzeczy może też sama pralka lub inne brudniejsze ubrania. Dlatego przed praniem warto te bardziej brudne rzeczy wymoczyć i wstępnie usunąć brud, a samą pralkę również co jakiś czas czyścić.

Dwoma domowymi sposobami na zachowanie bieli rzeczy jest stosowanie aspiryny oraz octu do prania. Na jedno białe wrzucamy do pralki sześć tabletek aspiryny. Możemy zrobić inaczej i jeśli mamy czas namoczyć najpierw ubrania w roztworze wody z rozpuszczonymi tabletkami aspiryny, a potem dopiero włożyć je do prania. Kwas acetylosalicylowy, który znajduje się w aspirynie skutecznie usuwa przebarwienia. Pomoże więc odzyskać nam biel również na białych koszulach czy bieliźnie.

Ocet to również środek, który zmiękcza wodę i czyści pralkę. Pomaga też zachować biel ubraniom. Jest to jednak temat sporny bo wiele osób go używa i nie wskazuje żadnych niepożądanych działań. Są jednak tacy, którzy uważają, że ocet jako kwas negatywnie wpływa na gumowe elementy pralki i z czasem ulegną one zniszczeniu. Np. uszczelki stwardnieją i zaczną się wykruszać tracąc swoje właściwości. Dlatego należy zastanowić się przed jego użyciem i pamiętać, że robimy to na swoje ryzyko.

Podobne artykuły