Jak uchronić się przed zatruciem czadem? Tlenek węgla to cichy zabójca.

Zdrowie Data publikacji: 12 listopada 2022 / Aktualizacja: 2022-11-18

Tlenek węgla jest procesem ubocznym spalania. Jest bardzo groźny, gdyż nie ma ani zapachu, ani koloru. Okres grzewczy sprzyja zaczadzeniom. Warto więc wiedzieć, jak się przed tym uchronić. Warto przedsięwziąć kroki, które zabezpieczą nas samych i naszych bliskich. Zwłaszcza gdy w domu palimy w piecu lub gotujemy na kuchence gazowej.

Objawy zatrucia czadem

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w swoim poradniku dotyczącym zatrucia czadem, wskazuje na następujące objawy:

  • ból głowy
  • zawroty głowy
  • nudności
  • wymioty
  • zaburzenia równowagi i orientacji
  • osłabienie
  • zaburzenia świadomości
  • drgawki
  • ból w klatce piersiowej
  • nagłe zatrzymanie krążenia

Co zrobić, gdy pojawią się objawy zatrucia tlenkiem węgla?

Czad jest śmiertelnie niebezpieczny. Objawy zaczadzenia będą rosły wraz z zawartością tlenku węgla w powietrzu. Gdy tylko zobaczymy jakiś z tych objawów, nie ma czasu do tracenia. Powinniśmy natychmiast opuścić dom i wyjść na świeże powietrze.

Jeśli dotyczy to innej osoby, powinnismy, jak najszybciej otworzyć okna i postarać się wyprowadzić poszkodowanego z domu. Pamiętaj, że również Tobie czad wówczas zagraża i nie możesz w takim pomieszczeniu przebywać dłużej. Wezwij bezzwłocznie pomoc lekarską i straż pożarną. Możesz zrobić to pod numerem ratunkowym 112.

Jak uchronić się przed zaczadzeniem?

Przyczyną zaczadzenia mogą być niesprawne układy kominowe czy zasłonięta na zimę wentylacja. Jednak nigdy nie jesteśmy pewni, czy tlenek węgla nie pojawi się w naszym domu. Nie ma on zapachu ani koloru. Dlatego nie jesteśmy w stanie samodzielnie go wykryć. Na szczęście istnieją urządzenia, które to potrafią i nie są one wcale bardzo drogie. Dlatego powinniśmy mieć w swoim domu czujniki czadu, które zaalarmują nas i mogą uratować życie nam i naszym bliskim.

Czujnik tlenku węgla może uratować życie

Czujnik czadu potrafi z dużą efektywnością wykryć obecność tlenku węgla w powietrzu. Dzięki temu zaalarmuje nas odpowiednio wcześnie i będziemy mieć szansę na to, by ochronić siebie i bliskich przed zatruciem.

Na runku znajdziemy różne modele. Niektóre są wyposażone w ekran LCD, który wyświetla poziom stężenia tlenku węgla w powietrzu. Dodatkowo informuje on o obecności czadu głośnym sygnałem dźwiękowym, który ma zadanie wyrwać nas nawet ze snu.

Niektóre z czujników posiadają wbudowane baterie, które mają za zadanie działać przez kilka lat. W tym przypadku zaletą jest to, że są one skuteczne również, gdy w domu zabraknie prądu. Są także modele zasilane sieciowo z gniazdka 230V oraz takie, w których musimy umieścić zwykłe baterie.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły