Jak sprawić by mała pralnia wydawała się większa? Wypróbuj te sposoby.

Mój dom Data publikacji: 14 sierpnia 2022 / Aktualizacja: 2023-07-05

Osobne pomieszczenie dedykowane do robienia prania to w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym znaczący trend. Nie chcemy już trzymać pralki i suszarki w łazience. Robienie prania jest jednak ważną i stale towarzyszącą nam czynnością. Dlatego, aby schować nasze burdy przed gośćmi, decydujemy się na osobne pomieszczenie zwane pralnią. Zwykle nie jest ono zbyt wielkie, ale nie musimy wcale czuć się w nim klaustrofobicznie. Podpowiemy Wam, jak wizualnie je powiększyć.

Zadbaj o porządek i organizację

Pomieszczenie wizualnie będzie większe, jeśli nie będzie zagracone. Dlatego warto zdecydować się w takim miejscu na zabudowę, w której nie tylko schowamy pralkę i suszarkę, ale również znajdziemy miejsce na detergenty i brudne ubrania.

Dzięki temu, że pomieszczenie będzie schludne, a wszystko znajdzie swoje miejsce, będzie wydawało się przestronniejsze. Tym bardziej, gdy skorzystamy z kolejnego pomysłu, który dla Was przygotowaliśmy.

Powieś duże lustro

Lustra optycznie zwiększają pomieszczenie. Jeśli jednak nie zadbalibyśmy o wcześniejszy punkt, to widzielibyśmy w nim tylko dwa razy więcej bałaganu. Jeśli jednak zadbamy o organizację pralni i nie będziemy trzymać rzeczy na wierzchu, to wówczas lustra sprawi, że pomieszczenie wyda się dużo przestronniejsze.

Pomaluj ściany na jasny kolor

Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tej prostej zależności. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia, a ciemne zmniejszają je. Dlatego w przypadku tak małych pomieszczeń, warto postawić na jasne ściany i sufit. Dzięki temu optycznie pralnia będzie wyglądała na większą. Nie musimy ograniczać się do bieli. Wszelkie pastelowe odcienie również bardzo dobrze się sprawdzą.

Jasne powinny być również meble

Wcześniej wspomniana kolorystyka nie dotyczy jedynie ścian, ale również mebli. Z racji tego, że pomieszczenie jest małe, to jego zabudowa zajmie lwią część wolnej przestrzeni. Dlatego również powinna być jasna, tak samo jak ściany, które zasłoni.

Podczas wykonywania mebli do pralni, warto zdecydować się na wysokie szafy, które sięgną od podłogi do sufitu. Dzięki temu będą mogły być mniej głębokie, a jednocześnie bardzo pojemne. To natomiast sprawi, że zajmą mniej miejsca.

A co z podłogą?

Tutaj również powinniśmy nawiązywać do ścian i mebli. Czyli znów potrzebujemy jasnych odcieni, które wizualnie powiększą pomieszczenie.

Zadbaj o dobre oświetlenie

Półmrok potęguje klaustrofobiczne odczucie w pomieszczeniu. Dlatego mała pralnia powinna być dobrze oświetlona. Zwłaszcza, gdy nie planujemy w niej żadnego okna, przez które mogłoby wpadać naturalne światło.

Z racji tego, że nie ma w nim wiele miejsca, to decydujemy się na oświetlenie sufitowe. Najlepiej punktowe, gdyż spore żyrandole obniżyłyby wizualnie sufit, a to sprawiłoby, że pomieszczenie będzie wyglądać na jeszcze mniejsze.

Podobne artykuły