W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie dom jednorodzinny bez przylegającego do niego garażu. Mieszkanie poza miastem lub na jego obrzeżach wiąże się bowiem z koniecznością dalekich dojazdów do pracy czy z dowożeniem dzieci do szkoły, więc obecność samochodu jest niezbędna. Budując dom warto przemyśleć, jak duży garaż będzie nam potrzebny i uwzględnić go w projekcie. Jednak jak to zrobić, aby mieć pewność, że wzięliśmy pod uwagę wszystkie czynniki? Czym się kierować przy tworzeniu projektu garażu? Sprawdźmy!
Pierwszym, podstawowym punktem, jaki należy wziąć pod uwagę przy chęci wybudowania garażu, jest jego lokalizacja. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie jego bryły z jedną ścianą domu. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, zarówno praktycznych, jak i finansowych. Łącząc garaż z domem oszczędzamy na wybudowaniu jednej ściany, a w związku z tym na kosztach pokrycia dachu i orynnowaniu. Współdzielenie ściany pozwala również na oszczędność w ogrzewaniu – w zimie garaż stanowi dodatkową osłonę od wiatru dla budynku mieszkalnego i nie wymaga instalacji oddzielnego systemu grzewczego, a jedynie przedłużenia tego, który funkcjonuje w domu.
Poza finansową oszczędnością warto zdecydować się na połączenie garażu z domem ze względu na wygodę, jaką niesie za sobą ta możliwość. W deszczowe dni nie będziesz musiał moknąć, aby dotrzeć do auta. Sprawniej także przeniesiesz ciężkie zakupy z auta do domu – pamiętaj tylko o uwzględnieniu drzwi przejściowych między garażem a mieszkaniem.
Sam zamysł wybudowania garażu nie wystarczy, aby stworzyć odpowiedni budynek. Należy się zastanowić nad tym, jak duży powinien on być. Jest to szczególnie ważne, jeśli zależy Ci na sporej ilości wolnej przestrzeni wokół auta lub garażu mieszczącym równocześnie dwa samochody. Oprócz tego, tworząc praktyczny projekt garażu warto przemyśleć, czy za jakiś czas nie będziemy zmieniać modelu posiadanego auta. Z biegiem czasu miejsce sportowego samochodu może zająć duży, rodzinny model, zajmujący zdecydowanie więcej miejsca. Jeśli więc planujesz powiększenie rodziny – weź to pod uwagę projektując garaż.
Z czasem garaż staje się przechowalnią nie tylko dla samochodów, ale także dla opon, kosiarki czy rowerów. Warto to uwzględnić w wyliczeniach wielkości garażu i postawić na odrobinę większy metraż. Wyliczając go można założyć, że jedno auto potrzebuje powierzchni o wymiarach 3×6 m, wysokość powinna mieć co najmniej 2,2 m, wjazd 2 m, a przejścia między ścianą a samochodem ok. 1,2 m.
Każdy majsterkowicz powinien rozważyć powiększenie powierzchni garażu na tyle, by zmieściło się tam dodatkowe, niewielkie pomieszczenie. Jest to ciekawe rozwiązanie, które pozwala na znalezienie przestrzeni do rozwijania własnych pasji. W takim pomieszczeniu będziesz mógł stworzyć stanowisko do drobnych, domowych napraw czy przechowywać swoje narzędzia. Nawet jeśli nie jesteś fanem majsterkowania taka dodatkowa przestrzeń może Ci się przydać. Możesz w niej m.in. przechowywać drewno do kominka, narty czy motocykl, dzięki czemu nie będą one kolidować z przestrzenią parkingową Twojego auta. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest także stworzenie w tym wydzielonym metrażu niewielkiej toalety, z której będzie można korzystać m.in. w czasie letniego grilla przed domem. Przyda się ona również majsterkowiczom, którzy będą mogli na bieżąco zmywać smar z rąk, bez roznoszenia go po całym mieszkaniu w drodze do domowej łazienki.