Jak sprawdzić kiedy dostanę zwrot podatku

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 07 czerwca 2018 / Aktualizacja: 2022-03-28

Jak sprawdzić kiedy dostanę zwrot podatku? Jak co roku wielu z nas czeka na pieniądze ze zwrotu podatku i zastanawia się kiedy one wpłyną na konto. Mało jednak kto wie o tym, że informację taką można sprawdzić i dzięki temu zaplanować lepiej swoje domowe wydatki.

Jak sprawdzić kiedy dostanę zwrot podatku

Kiedyś nie było to takie łatwe. System nie obejmował wszystkich urzędów skarbowych. Teraz jednak bez problemu możemy sprawdzić status zwrotu podatku z nadpłaty PIT w dowolnym urzędzie skarbowym wykorzystując stronę Ministerstwa Finansów.

Oto link do strony, w której możemy sprawdzić stan realizacji zwrotu nadpłaty z rozliczeń rocznych podatku dochodowego dla osób fizycznych za ostatni rok. Aby sprawdzić status musimy przygotować kilka danych, które będą potrzebne do wypełnienia odpowiedniego formularza na stronie.

Te dane to:

  • PESEL lub NIP
  • Kwotę przychodu za poprzedni rok w pełnych złotych (końcówkę mniejsze niż 50 gr pomija się, a te ponad zaokrągla w górę do pełnych złotych). Kwotę tę znajdziemy na odpowiedniej pozycji w naszym picie:
  1. PIT-28(19, 20) – poz. 45
  2. PIT-36(23, 24, 25) – poz. 90, 141
  3. PIT-36L(12, 13,14) – poz. 13, 18
  4. PIT-37(23, 24) – poz. 64, 95

Znając już te informacje możemy przejść do wypełnienia formularza. W pierwszej kolejności wybieramy Izbę Administracji Skarbowej odpowiednia dla naszego miejsca zamieszkania. Następnie z listy wybieramy urząd skarbowy. Teraz możemy podać PESEL oraz kwotę przychodu i dla weryfikacji wykonać proste działanie matematyczne, które potwierdzi, że jesteśmy prawdziwym człowiekiem.

Po wprowadzeniu danych do formularza zyskamy odpowiedź ZREALIZOWANO co oznacza, że nadpłata została już wysłana, oraz W TRAKCIE REALIZACJI co oznacza, że proces jeszcze trwa. Niestety nie znamy jeszcze dokładnego terminu zwrotu, ale wiemy przynajmniej na jakim etapie on się znajduje. W przyszłości być może informacje będą jeszcze dokładniejsze.

Podobne artykuły