Lubisz chodzić na grzyby i sprawdzać całkowicie nowe miejsca? Przeczytaj ten artykuł i zapamiętaj sposoby, które w nim są przedstawione. Gdy zgubisz się w lesie, mogą pomóc odnaleźć ci drogę powrotną. Niezależnie od tego, jak dobrą masz orientację w terenie, taka sytuacja może się przydarzyć.
Jeśli nagle zorientujesz się, że nie wiesz, gdzie jesteś i jak z tego miejsca wrócić, nie panikuj. Zachowanie spokoju pomoże ci chłodno przeanalizować sytuację i znaleźć z niej najlepsze rozwiązania. Być może wtedy też łatwiej przypomnisz sobie wskazówki, które zawarliśmy w tym artykule.
Jeśli masz ze sobą smartfon, to bardzo dobrze. Nawet jeśli nie masz w nim zasięgu telefonii komórkowej, to nie jest on potrzebny do działania funkcji GPS. Lokalizacja pobierana jest bezpośrednio z satelity.
Mapy Google automatycznie tworzą mapę offline na podstawie adresu domowego i służbowego. Dzięki temu działają one bez dostępu do transmisji danych operatora na określonym obszarze, w którym często bywamy. Całkiem możliwe, że dzięki nim będziemy mogli trafić do najbliższego miejsca, gdzie ktoś będzie mógł nam pomóc.
Pamiętajcie też, że w Mapach Google sami możecie tworzyć swoje mapy offline, które działają bez dostępu do internetu.
Wystarczy, że w aplikacji dotkniecie swojego avatara. Pojawi się menu, gdzie wystarczy wybrać Mapy offline. Następnie Wybierz własną mapę. Następnie wystarczy wybrać obszar, który nas interesuje i kliknąć Pobierz. Mapa zapisze się w naszym urządzeniu.
W ten sposób możemy zapisać mapę całego naszego województwa, zanim jeszcze wybierzemy się na grzyby. W razie zgubienia się będziecie mogli ją wykorzystać. Warto to zrobić i zabrać ze sobą do lasu powerbank, aby być przygotowanym na ewentualne rozładowanie się baterii.
Jeśli nie masz możliwości podania swoich koordynator GPS, bo wasz telefon nie obsługuje tej technologii, możecie ułatwić zlezienie was przez służby. Na ściętych drzewach w lesie znajdziecie tabliczki, które mają różne kolory.
Jak informują Lasy Państwowe, znajdziemy na nich wiele informacji. Możemy poznać długość i średnicę drzewa, dowiedzieć się drzewo pochodzi z Lasów Państwowych, a może z prywatnego lasu. Co dla nas teraz najważniejsze, znajdziemy tam informacje na temat jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.
Dlatego znajdź ścięte drzewa, zadzwoń pod numer alarmowy i podaj informacje, które znajdziesz na płytce przybitej do drewna. Dzięki temu odnalezienie ciebie stanie się łatwiejsze.
Jeśli masz siłę i jest widno, możesz ruszyć przed siebie. Polskie lasy to nie Amazonia. Idąc przed siebie, możesz trafić na innych ludzi lub zabudowania, gdzie znajdziesz pomoc. Rozglądaj się za wydeptanymi ścieżkami, które można znaleźć nawet w lesie. Poruszając się nimi, masz większe szanse na znalezienie innych ludzi.
Jeśli znajdziesz strumień, podążaj zgodnie z jego kierunkiem. W końcu z pewnością przednie on jakąś drogę lub trafi do jakiegoś większego zbiornika, gdzie możesz znaleźć pomoc.
Poruszając się, pozostawiaj ślady. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie kręcisz się w kółko. Możesz ustawiać np. gałęzie w charakterystyczny sposób lub kamienie. Wytęż też uszy. Być może usłyszysz dźwięki jeżdżących nieopodal po drodze samochodów.