Jak skutecznie wyczyścić zbiornik spłuczki? Domowy sposób

Porady Data publikacji: 16 grudnia 2022 / Aktualizacja: 2023-05-06

Zastanawiasz się, jak wyczyścić zbiornik spłuczki od toalety? Zwykle nie zaglądamy do środka, ale gdy woda po spłukaniu toalety jest brudna i jednocześnie dużo szybciej na ściankach muszli powstają osady, to oznacza, że czas na jego czyszczenie. W tym artykule podpowiemy Wam, jak to zrobić domowym sposobem.

Jak często czyścić zbiornik od spłuczki?

Po uchyleniu pokrywy od zbiornika od spłuczki w toalecie, można naprawdę się zdziwić. Rozwijają się w nim bakterie, a na ściankach powstają brudne kleiste osady. Dlatego powinniśmy co jakiś czas go czyścić, aby zabrudzenia te nie dostawały się do muszli po spłukaniu wody.

Nie musimy wcale zaglądać do środka, aby wiedzieć o tym, że jest brudny. Wystarczy, że po spłukaniu woda w muszli klozetowej będzie brudna. Dodatkowo dużo szybciej zaczną powstawać na niej brązowe osady. To sprawia, że częściej musimy ją myć. Jeśli zadbamy o spłuczkę, przez dłuższy czas toaleta pozostanie czysta.

Warto więc raz na kwartał wyczyścić samą spłuczkę. Oczywiście możemy robić to częściej. Tak naprawdę szybkość jej brudzenia się będzie zależna od jakości wody i stanu instalacji w naszym domu.

Czyszczenie zbiornika od spłuczki kwaskiem cytrynowym

Jak więc się za to zabrać? Oczywiście najpierw będziemy musieli otworzyć spłuczkę. Jeśli posiadamy podtynkowy zestaw, wtedy wystarczy zdjąć osłonkę przycisków od spłuczki. W przypadku wolnostojącej muszli ze spłuczką na wierzchu, wystarczy odkręcić pierścień wokół przycisku od spłukiwania.

Udało nam się dostać do środka. Musimy teraz zakręcić wodę w spłuczce albo zablokować pływa. Dzięki temu, gdy spłuczemy wodę, spłuczka nie napełni się ponownie. Jest to dla nas w tej chwili bardzo ważne.

Teraz powoli pozwalamy wodzie napełnić zbiornik, ale tylko do 1/3 wysokości! Potrzebujemy miejsca na użycie naszych domowych środków. W garnku zagotowujemy 5 litrów wody, a następnie rozpuszczamy w niej kwasek cytrynowy (całe opakowanie). Teraz gorącą wodę (nie wrzątek) wlewamy do spłuczki i pozostawiamy tak na kilka godzin.

Jeśli nie macie kwasku cytrynowego, to możecie użyć zamiast niego sody oczyszczonej, a dodatkowo wlać szklankę białego octu.

Po paru godzinach wracamy, odkręcamy wodę w spłuczce i spuszczamy całą jej zawartość. Dzięki temu pozbędziemy się zabrudzeń, które w niej się znajdowały. Cały brudny szlam spłynie wraz z wodą do toalety, a spłuczka ponownie napełni się czystą wodą.

Niektóre trudniejsze zabrudzenia możemy ręcznie usunąć za pomocą szczoteczki. Nasza mieszanka powinna jednak doskonale sobie poradzić z tymi zabrudzeniami.

Podobne artykuły