Kawior przechowywać należy w temperaturze od 0 do 2 stopni Celsjusza. Stąd najlepszym miejscem dla niego jest lodówka. Powinien być hermetycznie zamknięty w słoiczku, możemy również przełożyć go do pojemnika na żywność. Nie powinniśmy też pozostawiać go na zbyt długo. Kawior powinien być zjedzony jak najszybciej. Najlepiej jest zrobić do do trzech dni po otwarciu.
Kawior jest rybią ikrą. Ikra to nic innego, jak komórki jajowe ryb. Większość gatunków składa je na dnie zbiornika wodnego, niektóre wyposażają ją w kroplę tłuszczu, dzięki którym unosi się w wodzie, a inne jeszcze przyczepiają ją do roślin. Kawior traktowany jest jako luksusowy przysmak. Ten najbardziej ceniony pozyskiwany jest z ikry ryb jesiotrowatych.
Komórki jajowe ryb, które konsumujemy w postaci kawioru są niezapłodnione. Kawior czerwony pochodzi od ryb z rodziny łososiowatych, a kawior czarny od jesiotrowatych. Jest on też droższy od kawioru czerwonego.
Kawior jest bardzo zdrowy. Znajdziemy w nim witaminę A oraz witaminy z grupy B. Do tego witaminę D oraz E. Jest również dobrym źródłem minerałów. Ikra bogata jest w cynk, fosfor, jod, magnes, potas, sód, wapń czy żelazo. Dlatego choć jest to bardzo droga przekąska, to może ona doskonale przysłużyć się naszemu zdrowiu. Chroni również przed działaniem wolnych rodników przyśpieszających starzenie się, dlatego uważany jest jako serum młodości.
Kawior ze względu na swoją wysoką cenę nie jest konsumowany w wysokich ilościach, a jedynie stanowi formę przystawki. Możemy podać go wraz z cienkimi schłodzonymi tostami, tak by smak kawioru nałożonego na nie był tutaj dominujący. Jako dodatki do pieczywa podajemy wtedy masło oraz cytrynę, której sokiem skropić można kawior.
Trunki, które najczęściej się do niego serwuje to wódka i koniak – w przypadku kawioru ciemnego. Do kawioru czerwonego najczęściej podaje się lekkie wytrwane białe wina.