Uważaj na tego typu SMS-y. Oszuści podszywają się pod InPost!

Technologie Data publikacji: 07 czerwca 2022

Przed momentem otrzymaliśmy SMS informujący o wstrzymaniu paczki z tytułu niedopłaty i zachęcający do uiszczenia niewielkiej kwoty. Zbieg okoliczności chciał, iż właśnie na paczkę skierowaną do paczkomatu czekamy. W ten sposób łatwo możemy stracić pieniądze.

Jak działają oszuści podszywający się pod InPost?

Paczkomaty są popularnym sposobem dostawy wybieranym przez nas w sklepach internetowych. Wiele osób regularnie robi zakupy w sieci. To, że akurat nasza paczka jest w drodze i dostajemy taką wiadomość, to przypadek. Oszuści wysyłają je masowo. Jednak popularność zakupów online sprawia, że mają duże szanse, by trafić tak jak w naszym przypadku, do osoby, która na paczkę z InPost właśnie oczekuje.

Schemat działania jest bardzo prosty. Informacja o tym, że nasza paczka z powodu niedopłaty zostanie niedostarczona. Kwota jest mała i wywierana jest na nasz presja, bo paczkę oczywiście chcemy otrzymać. Mamy też link, który prowadzi do spreparowanej strony płatności on-line. Jeśli damy złapać się na haczyk, wtedy możemy stracić swoje oszczędności, a oszuści zyskają dostęp do naszego konta.

Nawet jeśli nie macie na nim środków, to pamiętajcie, że korzystając z bankowości elektronicznej bardzo łatwo można wziąć kredyt lub debet bez żadnych dodatkowych zaświadczeń. Dlatego możecie stracić pieniądze, których nawet jeszcze nie posiadacie.

Jak się strzec?

Najlepiej nie klikać w żadne linki, które znajdują się w wiadomościach. Tutaj ewidentnie widzimy, że nie jest to strona InPostu, a domena inpost.auction, która została kupiona przez oszustów i jedynie przypomina oryginalną domenę.

Najlepiej w link w ogóle nie klikać, ale gdy to zrobimy zauważymy, że strona podszywa się pod InPost, a jej adres to sonsmor.win. Gdy klikniemy do płatności, wtedy zostaniemy przekierowani na kolejną fałszywą stronę podszywającą się pod płatności online, a dalej do fałszywego banku, gdzie podamy oszustom swoje dane.

Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość do tego czy nasza paczka dojdzie, to najlepiej zainstalować sobie w telefonie aplikację InPost. Jest ona powiązana z naszym numerem telefonu i widzimy w niej wszystkie paczki, które są do nas nadawane. Możemy też sprawdzić co się z nimi dzieje.

Podobne artykuły