Jak oszczędzać pieniądze na wakacjach?

Porady Data publikacji: 01 sierpnia 2022

Wakacyjne wyjazdy nie należą do najtańszych, a nasze budżety domowe w ostatnim czasu są nadwyrężone bardziej niż zwykle. Co w sytuacji, gdy nie chcemy odmawiać sobie wakacyjnego odpoczynku, a jednocześnie chcemy, aby nie wyszedł zbyt drogo? Jest kilka sposobów, które pomogą nam zmniejszyć koszta podczas urlopu.

Wyjazd z wyżywieniem w cenie

Ceny żywności rosną, a to przekłada się na rachunki, które otrzymujemy w restauracjach. Stołowanie się „na mieście” podczas urlopu może mocno nadszarpnąć nasz budżet. Oczywiście nie musimy sobie odmawiać przekąsek, ale wyjazd do hotelu z wyżywieniem w cenie jest dużo korzystniejszy, niż żywienie się na własną rękę.

Możemy w ten sposób uniknąć osławionych „paragonów grozy”, o których coraz częściej słyszymy w mediach. Musimy mieć na uwadze to, że jedzenie w popularnych turystycznych miejscowościach, zwłaszcza blisko centrum i plaży będzie droższe. Nie zawsze w parze za tym będzie szła jednak jakość.

Jedyny minus wyżywienia w hotelu to stałe godziny posiłków, do których musimy się dostosować. Zazwyczaj jednak skorzystamy z szwedzkiego stołu. Duży wybór dań i możliwość dokładek sprawia, że nikt nie wyjdzie głody z takiego obiadu lub śniadania.

Daj dzieciom kieszonkowe przed wyjazdem

Nad morzem znajdziemy wiele płatnych atrakcji i straganów, z których chętnie skorzystają dzieci. Można na takie rozrywki wydać sporą sumę pieniędzy, a dzieci i tak znajdą nową atrakcję, którą chciałyby wypróbować.

Czy można tego w jakiś sposób uniknąć? W przypadku większych dzieci, które znają pojęcie pieniądza, warto zastosować prosty trik. Wystarczy, że przed wyjazdem wręczymy im kieszonkowe. To pieniądze, które będą mogły wydać na dowolne atrakcje podczas urlopu. Muszą jednocześnie pamiętać, że ten budżet jest ograniczony. Muszą więc oszczędzać i decydować, na których atrakcjach zależy im bardziej, jeśli chcą, aby pieniędzy wystarczyło na cały pobyt.

Noś gotówkę zamiast karty i zaplanuj swój budżet

Zaplanuj sobie dzienny limit wydatków, na jaki możesz sobie pozwolić. Następnie zamiast karty weź ze sobą codziennie określoną ilość pieniędzy, które możesz wydać. Mając kartę dużo trudniej kontroluje się wydatki. Wystarczy zbliżyć ją do terminala i zapłacone. Widząc jednak realne pieniądze, wiemy ile nam zostało i ile jeszcze możemy wydać. W ten sposób dużo łatwiej oszczędzać i nie poddawać się pokusie wydania większej sumy pieniędzy.

Przejrzyj oferty, wynegocjuj zniżkę

Zanim wyjedziesz na wakacje dobrze porównaj oferty różnych hoteli i biur podróży. Nie analizuj jednak samej ceny, a również korzyści jakie zyskujesz. Nie zawsze oszczędność za wszelką cenę się opłaca, tym bardziej, gdy trafimy do miejsca, z którego nie będziemy zadowoleni.

Warto jednak skonfrontować ze sobą oferty i wybrać tę, która naszym zdaniem jest najkorzystniejsza. Często rezerwując wakacje możemy uzyskać zniżkę, dlatego warto o to zapytać. Oczywiście nie zawsze taką dostaniemy.

Zamiast zniżki może nam się udać wynegocjować inne warunki, które będą dla nas korzystne. Na przykład brak opłaty w przypadku rezygnacji w ostatniej chwili w przypadku zdarzeń losowych. Może otrzymamy darmowy parking albo lepszy pokój. O te ostatnie rzeczy warto zapytać dodatkowo już w momencie przyjazdu do hotelu. Pokoje, które nie były dostępne w momencie rezerwacji mogą być już wolne w chwili, gdy przyjdziemy na wakacje.

Niektóre hotele posiadają swoje programy lojalnościowe, w ramach których możemy uzyskać lepsze oferty cenowe po przystąpieniu do nich.

Wakacje poza sezonem

Z oczywistych względów wakacje poza sezonem są tańsze. Nie zawsze jednak możemy sobie na to pozwolić. Wszystko zależne jest od urlopów, które możemy dostać oraz tego na jakim etapie edukacji są dzieci. Jeśli jednak mamy taką możliwość, to warto rozpatrzyć wakacje pod koniec września czy na początku października.

Wcale nie oznacza to, że musimy rezygnować z pięknej pogody. Niektóre kierunki, takie jak Dominikana czy Zanzibar również o tej porze roku zapewnią nam piękną pogodę, ale za to w niższej cenie.

Podobne artykuły