Jak przygotować się na nawałnice i jak chronić dom oraz ogród?

Porady Data publikacji: 22 czerwca 2021

Miesiące letnie, które charakteryzują się falą upałów, zazwyczaj okraszone są też niespodziewanymi nawałnicami. Gwałtowne burze z deszczem nie są dla nas niczym wyjątkowym, gdyż praktycznie co roku mamy z nimi do czynienia. Wiele osób jednak wciąż zastanawia się, jak skutecznie ochronić dom oraz wypielęgnowany ogród przed nadejściem groźnej burzy z piorunami, a czasem także niszczycielskim gradem, który potrafi przynieść wiele szkód. Jak zabezpieczyć dom i ogród, by nadchodzące nawałnice nie pozostawiły po sobie krajobrazu niczym z najgorszego koszmaru?

Instalacja odgromowa, czyli ochrona na etapie budowy

Jak mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące warunków technicznych dla budynków mieszkalnych, wiele z nich, już na etapie budowy, należy ochronić przed groźnymi nawałnicami, jakie niejednokrotnie przewijają się przez nasz kraj.

Instalacja odgromowa konieczna jest w budynkach mieszkalnych, jeśli te mają zostać wybudowane poza zwartą zabudową, ich powierzchnia przekracza 500 m2, a wysokość wynosi minimum 15 m. Ponadto instalacja odgromowa musi zostać zainstalowana w budynkach położonych w strefie, która znana jest ze zwiększonego ryzyka występowania bardzo groźnych wyładowań atmosferycznych, w tym chociażby na wzgórzach. Budynki mieszkalne budowane z materiałów łatwopalnych bądź pokryte gontem czy trzciną także wymagają tego rodzaju zabezpieczeń.

Elementy zabezpieczające – dach oraz rynny

Do komponentów naszego domu, które mają wpływ na ochronę konstrukcji i całego budynku przez niekorzystnym działaniem nawałnic są rynny i dach. To one jednocześnie są najbardziej narażone na zniszczenia. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednio odpornego pokrycia dachowego oraz rynien, które są w stanie pomieścić spore ilości spływającej wody i gradu. System rynien chroni pozostałe części budynku przed zalaniem. Z tego względu nie warto oszczędzać na sposobie montowania rynny oraz właściwym pokryciu dachowym. Jeśli stawiamy na blacho dachówkę, szczególnej uwagi wymaga jej montaż. Niezwykle istotne jest także umocowanie murłaty, która łączy się ze ścianą zewnętrzną.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas burzy

Niezależnie od tego, z jaklą burzą mamy do czynienia, warto zachować wszelkie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim w domu powinniśmy odłączyć wszelkie urządzenia elektryczne z gniazdek. Wyładowania, jakie mogą mieć miejsce nieopodal domu mogą zaowocować niekorzystnymi przepięciami, które w efekcie zniszczą sprzęt elektryczny. Podczas burzy z gniazdka powinny być wyłączone wszystkie komputery, zestawy stereo, laptopy czy telewizory. Szczególnie niebezpieczne jest trzymanie w siebie routera Wi-Fi.

Jeśli nie mamy potrzeby, nie warto wychodzić z domu bez powodu. Może to grozić bezpośrednim porażeniem, zwłaszcza, jeśli znajdziemy się na odsłoniętym wzgórzu.

W domu podczas burzy, wszystkie okna oraz drzwi powinny zostać solidnie zamknięte. Nie powinno się także stać przy oknie i obserwować otoczenia, jeśli trwa gwałtowna burza.

Jeśli widzimy zbliżającą się burzę, warto przygotować nieopodal awaryjne oświetlenie w postaci świeczek bądź latarek na baterie.

Pod żadnym pozorem nie otwieraj drzwi i okien

Nie ulega wątpliwości, że jednym z najgroźniejszych rodzajów burz są burze suche. W naszym kraju najczęściej mamy do czynienia z burzami mokrymi, które także są bardzo niebezpieczne. Towarzyszą im zazwyczaj gwałtowny wiatr wraz z ulewnym deszczem. Z tego właśnie powodu warto pamiętać o szczelnym zamknięciu okien oraz drzwi. Podmuchy gwałtownego wiatru mogą skutecznie wybić okna z zawiasów, co z kolei będzie prowadzić do wielu dodatkowych kosztów.

Jak zabezpieczyć taras, balkon oraz ogród?

Podczas burzy na szczególną naszą uwagę zasługuję elementy, które znajdują się na zewnątrz. Mowa tutaj o tarasach, balkonach oraz ogrodach. W momencie, kiedy zauważymy, że niebo nabiera ciemnej barwy, a dodatkowo zrywa się gwałtowny wiatr, z tarasu, balkonu czy ogrodu powinniśmy pozbierać wszystkie rzeczy, które nie są na stałe przytwierdzone. To one najbardziej narażone są na uszkodzenia mechaniczne, a ponadto mogą skutecznie posłużyć jako narzędzie do niszczenia. Nieopatrznie pozostawione krzesło rzucone przez gwałtowny wiatr może albo połamać nasze ogrodowe rośliny, albo wybić okno w domu, uszkodzić rynnę czy panele ogrodzeniowe.

Z ogrodu powinno jak najszybciej zniknąć pranie, jeśli tylko widzimy, że zbliża się burza. Wiszące na suszarce ubrania warto jak najszybciej schować w domu, gdyż po nawałnicy z pewnością będą nadawały się jeszcze raz do prania. 

Jeśli mieszkamy pod miastem bądź na wsi, warto sprawdzić, czy wokół domu, w ogrodzie, nie zostały rzeczy, które mogłyby zmoknąć bądź w jakikolwiek zaszkodzić, jeśli porwie je wiatr. Powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na narzędzia bądź inne niebezpieczne elementy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet bardzo ciężkie obiekty z łatwością mogą ulec gwałtownym, mocnym podmuchom wiatru, a co za tym idzie – mogą stać się przyczyną wielu szkód.

Podobne artykuły