Jak oświetlić taras lampami solarnymi? Pomysły i inspiracje

Ogród Data publikacji: 18 października 2022

Taras to naturalne przedłużenie naszego domu. To strefa letniego beztroskiego wypoczynku i relaksu, oaza spokoju, azyl. Jeśli masz już za sobą aranżację „zewnętrznego salonu”, zwieńczeniem sukcesu będzie dopełnienie jego wyjątkowego charakteru odpowiednim oświetleniem, które stworzy niepowtarzalną atmosferę i sprawi, że będziemy chcieli spędzić na tam każdą wolna chwilę, nawet po zapadnięciu zmroku.

W jaki sposób oświetlić taras, aby wydobyć z niego to co najpiękniejsze?

Oświetlenie tarasu powinniśmy zaplanować już na etapie budowania domu. Jeśli oczywiście decydujemy się na tradycyjne elektryczne lampy. Jest jednak doskonała alternatywa, która nie wymaga przyłączy elektrycznych i co najważniejsze, nie zwiększa naszych rachunków za prąd. Oprawy solarne to wyjątkowo ekonomiczne i ekologiczne źródło światła, które posiada praktycznie same zalety, ale najważniejszym argumentem „za” jest fakt, że światło, które emitują nic Cię nie kosztuje. Oświetlenie solarne zasilane jest za pomocą naturalnego, odnawialnego, powszechnie dostępnego i DARMOWEGO źródła energii, jakim jest energia słoneczna. Obecnie lampy solarne są najczęściej wybieranym oświetleniem przestrzeni zewnętrznej przez konsumentów. Nic dziwnego, to inwestycja na którą Cię stać, która się opłaca i zwraca w błyskawicznym tempie. W dużym skrócie jak działa oświetlenie solarne? Lampy w ciągu dnia pochłaniają energię słoneczną, konwertują ją w energię elektryczną, magazynują w akumulatorze, aby potem emitować ciepłe promienie światła w miejscu, które chcesz wyeksponować dając Ci poczucie luksusu i bezpieczeństwa.

Szeroki wachlarz produktów

Do wyboru masz cały wachlarz produktów: kinkiety elewacyjne, słupki solarne, romantyczne girlandy czy niebanalne w swej formie przenośne lampiony solarne. Tylko od Ciebie zależy jaki wariant wybierzesz. Jednak pamiętaj, że forma i design opraw solarnych powinien współgrać z charakterem i stylem w jakim zaaranżowany jest taras. Oświetlenie powinno być subtelnym dodatkiem i tworzyć spójną i harmonijną całość z otoczeniem. Możesz zdecydować się na kilka wariantów lamp i łączyć je ze sobą w różnych konfiguracjach np. oświetlenie stojące i wiszące. Jeśli za tarasem roztacza się zielona kraina spokoju, zwana ogrodem, to pomyśl także o tym, aby oświetlenie na tarasie współgrało z lampami w ogrodzie.

Kinkiety solarne z czujnikami ruchu i zmierzchu

Często wybieranym wariantem oświetlenia tarasu są kinkiety solarne, które dają subtelne, rozproszone światło. Jak to możliwe, że świecą pod zadaszeniem, skoro ich panel potrzebuje swobodnego dostępu do promieni słonecznych? Otóż w tego typu oprawach solarnych, panel fotowoltaiczny występuje oddzielnie i jest połączony z oprawą przewodem. Tzn. lampę wieszamy na elewacji pod zadaszeniem tarasu, a mały płaski panel wystawiamy na słońce. Wybieraj kinkiety z możliwie najdłuższym przewodem łączącym oba elementy. W naszej ofercie na stronie sklepu www.ardant.pl znajdziesz kinkiety z dołączonym 6-metrowym przewodem, co daje Ci pełną swobodę montażu.

Solarny kinkiet elewacyjny Ebro, Kinkiet solarny Hallam, Kinkiet zewnętrzny XSolar
 Solarny kinkiet elewacyjny Ebro                    Kinkiet solarny Hallam                             Kinkiet zewnętrzny XSolar

Lampy stojące do alejek i przejść

Lapy stojące, zwane potocznie słupkami, sprawdzą się w skrajnych punktach tarasu lub pomiędzy donicami, aby podkreślić wyjątkowość kwiatów i różnych gatunków roślin. Możesz także umieścić je bezpośrednio w donicach. Podświetlone rośliny ukażą przed Tobą zupełnie nowe oblicze.

 Solarny słupek ogrodowy Hallam S,   Wysoki słupek ogrodowy Nama 90,   Słupek ogrodowy Dannah S

Stylowe przenośne lampiony ogrodowe

Chcesz nadać przestrzeni na tarasie przytulnego i nastrojowego charakteru, postaw na subtelne, lecz wymowne dodatki w postaci lampionów solarnych, które stworzą niepowtarzalny klimat i staną się niezbędnym elementem dekoracyjnym. Ten rodzaj oświetlenia ma dodatkowy atut jakim jest to, że można je przenosić w zależności od potrzeby i zaistniałej sytuacji.

Latarnia solarna Linterna,                             
Lampion solarny Bob

Pamiętaj, ty jesteś najlepszym kreatorem swojej przestrzeni, wsłuchaj się w swoje potrzeby i wyrażaj siebie poprzez aranżowanie przestrzeni. Dopełniaj ją światłem, wydobywaj z niej to co najpiękniejsze i warte podkreślenia. Światło stworzy na twoim tarasie intrygujący mariaż światła i cieni. Rozkocha Cię w sobie i sprawi, że będziesz spędzać tam każdą wolną chwilę.

Dużo ciekawych inspiracji znajdziesz na Lumigo.pl

Podobne artykuły