Jak odnowić meble balkonowe po zimie?

Porady Data publikacji: 08 kwietnia 2021 / Aktualizacja: 2021-07-14

Wielkimi krokami zbliża się sezon wiosenno-letni i nie możemy doczekać się relaksu i kawy na balkonie. Podczas zimy nawet tam nie zaglądaliśmy, a wiele rzeczy mogło się zniszczyć i zabrudzić. Okna umyte? To teraz czas wziąć się za balkon. Podpowiemy, jak odnowić meble balkonowe po zimie i jak zadbać o nie w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane.

Co znajdziemy po zimie na naszym balkonie?

Chyba każdy to zna – w trakcie zimy balkon staje się składzikiem na niepotrzebne rzeczy. Lądują tam śmieci, choinka ze świąt, stare rośliny i wiele więcej. Oczywiście pogoda również nie była sprzyjająca, więc nazbierało się zapewne dużo kurzu, piachu, pyłu i liści. To wszystko namokło wielokrotnie i zrobiło się błoto. Widok balkonu po zimie może przyprawić nas o zawrót głowy. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od wyrzucenia wszystkich śmieci, pozbycia się mebli i umycia podłóg. Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie mebli balkonowych. Jak to zrobić poprawnie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak wyczyścić meble balkonowe po zimie?

To jak wyczyścić meble balkonowe po zimie zależy oczywiście od tego, jakie konkretnie meble posiadamy. Pierwsze co powinniśmy zrobić, to oczyścić je z pierwszej warstwy kurzu i pyłu. Możemy użyć do tego suchej ściereczki albo zmiotki. Pozwoli nam to ocenić, czy nic nie zostało uszkodzone albo połamane. Pod grubą warstwą kurzu możemy nie dostrzec wszystkiego. Jeżeli wszystko jest w jednym kawałku, to możemy przejść do porządnego mycia. Warto zaopatrzyć się w środki czyszczące przeznaczone do konkretnego materiału, z jakiego wykonane są nasze meble. 

Jak odrestaurować meble balkonowe po zimie?

Jeżeli nasze meble zostały uszkodzone albo straciły swój piękny wygląd i połysk, to możemy je odświeżyć. Jak odrestaurować meble balkonowe po zimie? Tu znowu wszystko zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Jeśli zależy Ci na odświeżeniu poprzez pomalowanie, to dobierz farbę przeznaczoną dla Twoich mebli. Dodatkowo meble drewniane należy wcześniej dokładnie oczyścić i wyszlifować. Warto też położyć warstwę impregnatu. To pomoże zabezpieczyć drewno i ułatwi nam kolejne mycie. Pamiętaj o dodatkach. Niewielkim kosztem możesz uatrakcyjnić wygląd balkonu. Wystarczą nowe poduszki na krzesła, kocyk, rośliny i kilka świeczek.

Przeczytaj również: Meble sosnowe – ciekawe wzornictwo

Meble balkonowe z pcv.

Meble balkonowe z pcv charakteryzują się dużą wytrzymałością i łatwością czyszczenia. Zazwyczaj wystarczy opłukać je wodą, a następnie użyć mieszanki wody z płynem do mycia naczyń. Niewielka gąbka ułatwi nam dotarcie w trudno dostępne miejsca. Jeżeli nasze meble wykonane są z plecionki, to do czyszczenia możemy też użyć starej szczoteczki do zębów. Czasami podczas zimy powstały zabrudzenia, które wymagają specjalnych środków czyszczących. W marketach budowlanych mamy ogromny wybór takich detergentów. Wystarczy wybrać taki, który jest przeznaczony do mebli balkonowych z pcv.

Meble balkonowe z technorattanu.

Meble balkonowe z technorattanu są niezwykle trwałe i dużo tańsze niż rattan. Technorattan to tworzywo sztuczne, które wygląda niemal identycznie jak włókna palmowe. Jest ekologiczne, ponieważ może nam posłużyć przez wiele lat. Takie meble świetnie sprawdzą się w różnych warunkach atmosferycznych. Nie straszny im deszcz ani silne promieniowanie słoneczne. Mimo tych wszystkich zalet meble balkonowe z technorattanu brudzą się jak każde inne. Jeżeli nie schowaliśmy ich na zimę, to na pewno czeka nas porządne czyszczenie. Zazwyczaj wystarczą delikatne środki myjące, ale do niektórych zabrudzeń trzeba użyć specjalnych detergentów. Oczywiście znajdziemy je w sklepach ogrodowo budowlanych oraz w Internecie. 

Meble balkonowe z drewna.

Meble balkonowe z drewna pięknie się prezentują i pasują niemal do każdego wystroju. Niestety ich cena jest zazwyczaj dosyć wysoka. Czyszczenie i dbanie o nie jest bardziej wymagające niż przy innych tworzywach. Mimo wszystko wiele osób decyduje się na drewno, więc warto wiedzieć jak się z nim obchodzić. Do wstępnego czyszczenia możemy użyć wody z płynem do mycia naczyń. Wystarczy umyć meble wilgotną szmatką, a następnie dokładnie wytrzeć do sucha. Jeżeli zależy nam na odświeżeniu koloru, to musimy użyć farby do drewna i odpowiednio to drewno przygotować. Warto na koniec położyć warstwę impregnatu. 

Przeczytaj również: Meble z płyt OSB? Czemu nie!

Podobne artykuły