Jak odnowić lastryko?

DIY Data publikacji: 19 lipca 2020

Lastryko dzisiaj uważane jest za relikt przeszłości. Kiedyś królowało w wielu mieszkaniach i domach. Robiono z niego schody, parapety czy posadzki. Lastryko imitowało naturalny kamień, a do tego charakteryzowało się dużą wytrzymałością i odpornością na wodę. Do dzisiaj na pewno znajdziecie je w nie jednym domu.

Chociaż już nie charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem, to wiele osób decyduje się je zostawić, choćby z przyczyn finansowych. To nie oznacza jednak, że nie możemy nic z nim zrobić. Zawsze możemy poddać je renowacji.

Czasami po prostu szkoda je usuwać bo jest po prostu w dobrym stanie. Łatwo się je czyści. Jest odporne na ścieranie i na uderzenia. To sprawia, że podłoga z lastryko nawet gdy ma już 50 lat, może okazać się, że nadal nie ma żadnych większych skaz.

Dlatego jeśli zdecydowaliście się zostawić lastryko w swoim domu, to dzisiaj podpowiemy Wam jak możecie je odświeżyć.

Jak odświeżyć lastryko?

Najlepiej jest lastryko po prostu wyszlifować, a następnie zabezpieczyć impregnatem i nabłyszczyć. Dzięki temu będzie znów wyglądało jak nowe, a podczas polerowania usuniemy wszelkie rysy, które powstały na nim przez lata użytkowania.

Do polerowania lastryko nie musimy kupować specjalnych narzędzi. Wystarczy nam szlifierka kontowa oraz tarcze o różnej gradacji. Polerowanie wykonujemy na mokro.

Na koniec używamy szczotki polerskiej i pasty. Gdy powierzchnia jest już wypolerowana i dokładnie oczyszczona, używamy sylikonowego impregnatu do kamienia i środka nabłyszczającego.

Po takim zabiegu lastryko wygląda jak nowe. Może się wtedy okazać, że coś co wcześniej uważaliśmy za relikt przeszłości, teraz nabrało nowego blasku i dało nowe życie mieszkaniu bez dużych inwestycji.

Czy można kłaść płytki na lastryko?

Tak, jest to możliwe. Jeśli podłoga z lastryko jest równa to nic nie szkodzi na przeszkodzie by zakryć je po prostu płytkami. Warto jednak przed tym sprawdzić czy samo lastryko dobrze trzyma się podłoża.

Robiliśmy to samo w naszym domu. Użyliśmy wtedy zaprawy klejowej uelastycznionej z włóknami. Płytki tak przyklejone do lastryko bez problemu trzymają się nawet pomimo potrzeby wyrównania zaprawą podłoża.

Pamiętajcie również o tym by kleić płytki tak by nie zostawiać pustej przestrzeni. Nie robimy tego na placki, a zaprawę nakładamy grzebieniem na podłogę. Dodatkowo przed położeniem płytki warto posmarować ją również cienką warstwą kleju.

Podobne artykuły