Pogrubienie ocieplenia – czy można dołożyć styropian do obecnego ocieplenia?

DIY Data publikacji: 22 września 2020

Czy możliwe jest pogrubienie ocieplenia domu, które już istnieje? Zastanawia się nad tym wiele osób, które przed laty ociepliły dom styropianem o mniejszej grubości, a teraz chciałyby zwiększyć termoizolację domu, aby więcej oszczędzać na rachunkach. Czy w takiej sytuacji możemy dołożyć styropian na obecne ocieplenie czy musimy je usunąć i wykonać ocieplenie budynku od nowa?

Pogrubienie ocieplenia

Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję należy najpierw sprawdzić jak solidne jest stare ocieplenie domu i jaką ma grubość. Możemy zrobić to usuwając jego fragment. Dzięki temu ocenimy czy stare ocieplenie nie nadaje się przypadkiem i tak do wymiany i umieszczanie na niej nowej warstwy nie miałoby sensu.

Jeśli okaże się, że dom został ocieplony dobrze i stare ocieplenie solidnie trzyma się ścian, wtedy możemy dołożyć kolejną warstwę ocieplenia kołkując ją przez już obecną. Nie stanowi to większego problemu i tak zrobione ocieplenie spełni swoją rolę.

Jeśli stare ocieplenie zostało wykonane ze słabej jakości materiałów, być może trzeba będzie je mimo wszystko usunąć. Niekiedy można również dodatkowo wzmocnić je kołkując je ponownie, a następnie na to położyć nową warstwę ocieplenia.

Pamiętać należy o tym, że musimy mieć dokładną wiedzę o tym, jak gruba jest warstwa starego ocieplenia. Musimy dobrać odpowiednio długie gołki, które będą w stanie przejść przez obie warstwy i dostatecznie mocno osadzą się w murach budynku na przynajmniej 5 centymetrów. Dlatego warto wziąć ciut większe kołki niż miałyby być zbyt małe. Pamiętajmy, że w niektórych miejscach dystans ten może być większy ze względu np. na krzywiznę ścian i prostowanie ocieplenia za pomocą użycia większej ilości kleju. Wtedy może okazać się, że kołek, który pasował w jednym miejscu, w innym będzie o 2 centymetry za krótki.

Warto mieć jednak świadomość tego, że można docieplić już ocieplony dom i po prostu pogrubić ocieplenie. Warto jednak wybrać dobrą firmę lub zaprosić specjalistę, który będzie w stanie rzetelnie ocenić jakość obecnego ocieplenia. Jest to kluczowe podczas podejmowania decyzji o dołożeniu kolejnej warstwy styropianu.

Podobne artykuły