Nowoczesne wykładziny PCV – trwały i praktyczny dodatek do różnych wnętrz

DIY Data publikacji: 06 marca 2023

Twoja stara podłoga „straszy” zniszczonymi płytkami lub panelami? W Twojej kuchni lubią eksperymentować dzieci, tworząc trudny do sprzątnięcia bałagan? Marzysz o remoncie, ale nie stać Cię w tej chwili na drogą podłogę? Postaw na wykładziny PCV – pozwalają one na szybką i niedrogą renowację posadzki, parkietu itp.

Sposób na szybkie odświeżenie wnętrza z wykładzinami PCV

Zdarzają się sytuacje, w których z powodu braku pieniędzy musimy uciec się do pewnych półśrodków lub prostszych i tańszych rozwiązań. Marzy nam się marmurowa posadzka, salon z podłogą z naturalnego drewna i kuchnia wyłożona włoskimi płytkami, ale stan konta bankowego pozwala na coś zupełnie innego. W takich sytuacjach można wykorzystać właśnie wykładziny PCV – miękkie, lekkie, a do tego niedrogie i doskonale imitujące różnego rodzaju materiały.

Spód tego typu wykładzin jest pokryty specjalną pianką o ponad dwumilimetrowej grubości, co nie tylko wpływa na miękkość wykładziny, ale też pozwala zamaskować drobne niedoskonałości podłogi, jak chropowatość surowej betonowej posadzki lub drobne wyszczerbienia w płytkach. Wiele modeli wykładzin jest dostępnych w szerokości dochodzącej aż do 4 m, dzięki temu można błyskawicznie zamaskować brzydką podłogę jednym kawałkiem materiału, wnosząc do wnętrza powiew świeżości i nowoczesności.

Jak zamontować wykładzinę PCV

Montaż wykładzin z polichlorku winylu powinien odbywać się przede wszystkim na suchej posadzce, co zapewni trwałość klejenia i przylegania jej do podłogi bez mało estetycznych wybrzuszeń. Następnie należy:

  • rozwinąć wykładzinę i odczekać 24 godziny, by nabrała temperatury otoczenia;
  • przyciąć ją na wymiar – jeśli jest wymagane sztukowanie, należy zwrócić uwagę na powtarzalność wzoru, a dołożone elementy najlepiej ulokować w miejscu, w którym zakryją je meble;
  • montaż całości, najlepiej za pomocą kleju – należy stopniowo smarować posadzkę i przyklejać wykładzinę powoli ją odwijając;
  • uszczelnić łączenia – ten proces wykonuje się przy pomocy specjalnego kleju – jest wymagane, gdy miejsce łączenia będzie intensywnie użytkowane;
  • wykończenie – najczęściej polega na zamontowaniu listew przypodłogowych, które nie tylko dają piękny efekt, ale również pozwalają ukryć pewne niedociągnięcia lub nierówne krawędzie.

Aby właściwie pokryć podłogę wykładziną, wystarczy ostry nożyk, najlepiej taki do tapet z wysuwanym ostrzem, specjalny klej i trochę wolnego czasu. Większość osób poradzi sobie z tym zadaniem samodzielnie (bez potrzeby wzywania fachowca).

Jak pielęgnować wykładziny PCV

Podłoga wyłożona wykładziną PCV jest najłatwiejszą w utrzymaniu czystości. Nawet wykładziny kuchenne, którym grożą plamy różnego pochodzenia, od tłustych, aż po te trudne do wywabienia, choćby z buraczków, nie stanowią tutaj problemu. Wykładziny te można zamiatać, odkurzać, myć na mokro samą wodą, wodą z octem lub z dodatkiem różnego rodzaju środków chemicznych.

Starsze zaschnięte plamy i te tłuste najlepiej jest usunąć punktowo przed zamiataniem podłogi, a na koniec przejść do mycia całej powierzchni. Na rynku są również dostępne specjalne preparaty – woski, płyny i impregnaty, które regularnie stosowane mogą znacznie wydłużyć czas użytkowania wykładziny PCV, dodatkowo nadając pięknego połysku.

Czego unikać podczas użytkowania wykładziny PCV

Każdy produkt ma pewne granice wytrzymałości, których nie należy przekraczać, jeśli chcemy się nim cieszyć przez dłuższy czas. Czego więc nie wolno robić wykładzinom z polichlorku winylu (PCV), aby ich trwale nie uszkodzić?

  • Nie stawiaj na takiej podłodze bardzo gorących naczyń – wysoka temperatura stopi wykładzinę i pozostawi zdeformowany fragment lub dziurę.
  • Nie tnij ostrym nożem po powierzchni wykładziny – powstaną wyżłobienia, w których będzie się gromadzić brud, przez co staną się one wyraźniejsze i wyjątkowo szpecące.
  • Do mycia używaj tylko preparatów przeznaczonych do pielęgnacji tego typu wykładzin – zbyt ostre środki lub te o innym przeznaczeniu mogą zmatowić kolor, czy nawet zniszczyć całą wykładzinę.

Dobierz dywanik do wykładziny

Twoja kuchnia to prawdziwe pole bitwy? Na ziemię często spadają ostre sztućce czy garnki z gorącą zawartością i boisz się o dziury w Twojej wykładzinie? Zawsze można dodatkowo rozłożyć niewielki dywan kuchenny w strategicznym miejscu – najbardziej narażonym na uszkodzenia. To doskonałe rozwiązanie, tym bardziej, iż mokra lub świeżo wywoskowana wykładzina może być bardzo śliska, a to już krok do nieszczęśliwego wypadku.

Dywaniki kuchenne mają najczęściej antypoślizgowy spód, który będzie idealnie przylegać do gładkiej powierzchni wykładziny. Wzorzysty model będzie kontrastował z wykładziną z motywem surowego betonu, białych paneli lub granitu. Do bardziej wzorzystej wykładziny lepiej dobrać dywan o stonowanych barwach i minimalistycznym wzorze. Niewielkich rozmiarów, odpowiednio dopasowany dodatek może znacznie podnieść walory estetyczne każdego wnętrza wyłożonego wykładziną PCV.

Podobne artykuły