Jak kołkować styropian? WIDEO

DIY Data publikacji: 29 kwietnia 2024

Internet to skarbnica wiedzy. Tym razem od @dom_w_moim_ogrodzie dowiadujemy się, jak kołkować styropian wraz z krótkim filmem instruktażowym, dzięki któremu bez problemu wykonacie tę czynność samodzielnie.

Czego potrzebujemy do kołkowania styropianu?

Frez do styropianu (otwornica)

Jest to najczęściej plastikowy krążek z ząbkami, który rozmiarem dopasowany jest do rozmiarów zaślepek styropianowych, które później wykorzystamy. Frez to koszt ok. 40 zł. Kupimy go w każdym markecie budowlanym. Nakładamy go na wkrętarkę lub wiertarkę i w miejscu, gdzie schodzą się płyty, robimy wgłębienie. Frez posiada stoper. Frezujemy tylko na jego głębokość.

Kołki do styropianu

Kołki do styropianu to koszt kilkudziesięciu groszy za sztukę. Wymiarem dopasowujemy je do grubości styropianu. Pamiętajmy o tym, że muszą być one dłuższe niż płyta styropianu, bo mają zakotwiczyć go w ścianie. Koszt najtańszych wierteł to kilkanaście złotych.

Do kołków dobieramy również odpowiednie wiertło do betonu o długości trochę większej niż kołek i średnicy takiej samej jak on. Na wiertle najlepiej zaznaczyć jest taśmą długość kołka, aby nie wiercić niepotrzebnie głębiej. Możemy zaobserwować to na wideo poniżej.

Klej do styropianu

W miejsce wywierconego otworu wstrzykujemy trochę kleju do styropianu. Następnie w środku frezu na styropianie, który wykonaliśmy otwornicą, wkładamy kołek. Szeroką częścią powinien oprzeć się na styropianie. Następnie do środka kołka wkładamy szpilkę i dobijamy młotkiem, tak by schowała się w zagłębieniu w kołku.

Koszt kleju do styropianu w piance to kwota rzędu kilkudziesięciu złotych za pojemnik. Jeśli robimy wszystko sami, najlepiej kupić pistolet do kleju, ok. 20 zł, a następnie puszki dostosowane do montażu na pistolet, gdyż są one zwykle tańsze.

Zaślepka do styropianu

Teraz zewnętrzną część kołka pokrywamy klejem do styropianu, a następnie wkładamy styropianową zaślepkę. Nasz styropian teraz jest zakołkowany. Zaślepki to koszt kilkunastu złotych za opakowanie zbiorcze, które zawiera ok. 100 sztuk.

Dlaczego wkładamy zaślepkę? Być może widzieliście budynki, które przypominały biedronki po ociepleniu styropianem. Tam widoczne jest każde miejsce, w którym styropian był kołkowany. To dlatego, że nie zastosowano tego typu zaślepek.

Kołkowanie styropianu – wideo

Podobne artykuły