Siatka izometryczna w A4 do wydruku

DIY Data publikacji: 08 lutego 2023

Przygotowaliśmy dla Was siatkę izometryczną w A4 do druku w formacie PDF. Do czego taka siatka izometryczna może się przydać? Symuluje ona trójwymiarowość obiektu. Dlatego, jeśli interesujecie się projektowaniem ilustracji, ikon lub innych obiektów, które dają wrażenie trójwymiarowości, to siatka ta może przydać Wam się do robienia szkiców koncepcyjnych, które następnie przeniesienie do programu graficznego.

Siatka izometryczna A4 do pobrania

Poniżej możecie pobrać dwa pliki PDF. Jeden to siatka izometryczna w orientacji pionowej, a druga w poziomej. Możecie wydrukować ją na zwykłych arkuszach papieru A4 na swojej domowej drukarce i zająć się projektowaniem. Siatka posiada 10 milimetrowej odstępy między liniami. Możecie zaprojektować bardzo łatwo swoją. Poniżej przedstawiamy Wam instrukcję.

Jak zrobić siatkę izometryczną w programie Adobe Illustrator?

Zaczynamy od utworzenia dokumentu. My zrobimy to w formie dokumentu A4. Następnie na środku za pomocą „Narzędzie linia” robimy prostą linię. Oddalamy się od artboardu, aby widzieć więcej przestrzeni roboczej. Linia powinna być większa od kartki. Następnie kopiujemy linię ctrl + c i wklejamy wielokrotnie w to samo miejsce ctrl+v.

Teraz rozmieścimy obiekty w równych odstępach od siebie. Użyjemy do tego opcji „Wyrównaj” oraz „Wyrównaj do obiektu kluczowego” i podamy odległość np. 10 mm, a następnie klikniemy ikonkę rozmieszczenia. Jeśli linii było za mało, aby pokryć kartkę z zapasem, to po prostu doklejamy ich więcej i ponawiamy rozmieszczenie.

Teraz możemy zgrupować sobie linie klikając ctrl + g. Kopiujemy grupę obiektów ctrl + c, a następnie wklejamy w to samo miejsce shift + ctrl + v. Zaznaczamy narzędzie obracania, klikamy enter i wpisujemy kąt obrotu 60 stopni. Zatwierdzamy obrót.

Jeszcze raz kopiujemy grupę obiektów (obróconą teraz) ctrl + c, a następnie wklejamy w to samo miejsce shift + ctrl + v. Klikamy prawym klawiszem myszy, wybieramy Przekształć, a następnie Odbij i wybieramy odbycie pionowe.

Zaznaczamy całą siatkę. Możemy ustawić ją teraz tak, aby obejmowała cały artboard. Dodatkowo zmniejszymy grubość obrysu do 0.5 punta i kolor na bardziej szary, aby łatwiej można było przykryć siatkę podczas szkicowania ołówkiem.

Nasza siatka jest już gotowa. Możemy jeszcze wkadrować ją w obszar papieru tworząc prostokąt, a następnie podrzucając siatkę pod niego i po zaznaczeniu obu obiektów kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „utwórz maskę przycinającą”.

Podobne artykuły